تحصیل در آلمان

کشور آلمان به دلیل پیشرفت زیاد علمی و صنعتی یکی از بهترین موقعیت ها برای مهاجرت میباشد به همین دلیل میباشد که بسیاری از ایرانیان برای ارتقا سطح علمی و موقعیت زندگی تحصیل در آلمان را انتخاب میکنند که در این مطلب اطلاعات بیشتری در این رابطه بدست خواهیم آورد


رزرو وقت مشاوره


ارزیابی شرایط مهاجرت

تحصیل در کشور آلمان

برای تحصیل در کشور آلمان با ما تماس بگیرید

5/5

مهاجرت تحصیلی به آلمان

بدون شک تحصیل در آلمان در میان ایرانیان ، طرفداران بی شماری دارد. در واقع شرایط مناسب تحصیلی و شغلی در آلمان باعث شده  آلمان در کنار کانادا ، آرزوی بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان برای تحصیل در این کشور باشد.به همین جهت  دانستن درباره شرایط تحصیل در آلمان دغدغه بسیاری از شما عزیزان می باشد. در نتیجه امروز می خواهیم  به طور کامل درباره تحصیل در المان صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

به طور کلی برای بررسی شرایط دانشگاه و تحصیل درهرکشور،  فاکتورهای فراوانی در نظر گرفته می شود.  نوع نظام تحصیلی ،شهریه ، مدت زمان تحصیل، زبان مورد نیاز و … مواردی است که باید در توضیح  فاکتورهای تحصیلی در نظر گرفته شود.  در توضیح شرایط تحصیل در آلمان نیز ابتدا به نوع نظام تحصیلی در کشور آلمان اشاره خواهیم کرد و سپس به نکات دیگر می پردازیم.

به طور کلی دانشگاه های آلمان در دو مقطع دولتی و خصوصی فعالیت می کنند که خود به سه دسته مختلف تقسیم می شود.در واقع انواع مختلف موسسات عالی آموزشی در آلمان عبارتند از :

 1. موسسات علمی -کاربردی
 2. دانشگاه ها
 3. کالج های موسیقی و هنر و فیلم

مدت زمان تحصیلی مورد نیاز در آلمان  در مقاطع مختلف تحصیلی همانند ایران می باشد. در واقع پس از گذراندن ترم های مختلف تحصیلی مشخص ، شما می توانید مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت نمایید.دانشگاه های آلمان از ماه سپتامبر فعالیت های خود را آغاز میکنند و تا ماه مارچ یک ترم تحصیلی شما به اتمام می رسد. ترم زمستان نیز از ماه آپریل شروع و در ماه آگوست پایان می یابد.مدت زمان تحصیلی در کشور آلمان به شرح زیر می باشد :

مقطع تحصیلی

طول دوره تحصیل

کارشناسی

شش الی هشت ترم

کارشناسی ارشد

3 الی 4 ترم

دکتری

بین 3 الی 6 سال

پس از اتمام ویزای تحصیلی ،به مدت 18 ماه فرصت دارید تا شرایط را برای اخذ دیگر ویزاهای مهاجرتی فراهم کنید. عمده ترین راه ،گرفتن ویزای کاری است.در صورتی که بتوانید ویزای کاری دریافت نمایید می توانید پس از گذشت 4 سال ،اقامت دائم خود را در آلمان بگیرید. اخذ اقامت آلمان تنها به گرفتن مهاجرت تحصیلی و کاری محدود نمی شود. برای شناخت انواع راه های مهاجرت به آلمان می توانید به مقاله مهاجرت به آلمان مراجعه نمایید.

هزینه تحصیل در آلمان

از سال 2014 با توجه به قانون وضع شده از سوی دولت آلمان ، تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان حتی برای مهاجرین تحصیلی به آلمان رایگان اعلام شد . بنابراین در صورتی که بتوانید پذیرش دانشگاه های دولتی آلمان را بگیرید ، هیچ گونه هزینه ای برای تحصیل خود پرداخت نمی کنید و تنها باید هزینه های زندگی خود در آلمان را پرداخت نمایید.

فارغ از جزییات اما اگر بخواهیم به طور میانگین مبلغی را به عنوان هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در نظر بگیریم میتوانیم به این نکته اشاره کنیم که تنها با درآمد هزار یورو میتوانید زندگی معمولی را به عنوان دانشجو در آلمان سپری کنید.در صورتی که برای تحصیل در مدارس آلمان  میخواهید به این کشور مهاجرت کنید باید بدانید که به طور میانگین سالانه 16000 هزار یورو در سال تنها برای تحصیلات خود پرداخت نمایید.این مبلغ فارغ از هزینه های زندگی در آلمان در نظر گرفته شده است.

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

به طور کلی کشورهایی همچون آلمان که هر ساله دانشجویان زیادی را از کشورهای دیگر می پذیرند عموما زبان انگلیسی را نیز در کنار زبان رایج کشورخود  برای پذیرش دانشجو می پذیرند. اما توصیه می کنیم که  برای پذیرش بورسیه تحصیلی در آلمان  زبان آلمانی را فرا بگیرید. چرا که مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان برای بسیاری از رشته ها ،زبان آلمانی می باشد.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آلمان نیازمند داشتن مدرک B2  می باشید. مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در آلمان برای غالب رشته ها عموما 5/6 آیلتس و 85 در تافل می باشد.البته اگر بخواهید با مدرک زبان انگلیسی مهاجرت تحصیلی نمایید باید این نکته را در نظر داشته باشید که فرصت تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی در آلمان را ندارید.

خوشبختانه در سال های اخیر بستری مهیا شده است که می توانید با مدرک زبان دولینگو ،در برخی از موسسات آموزشی آلمان  مهاجرت تحصیلی دریافت نمایید . برای مشاهده این موسسات آموزشی می توانید به فهرست دانشگاه های معتبر آلمان که مدرک دولینگو را قبول می کنند مراجعه نمایید.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

 


۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

 


info@legalapply.org

ایمیل

تحصیل در مدارس آلمان

عموما سیاست حکمرانی در آلمان ،مانند آمریکا، از ایالتی به ایالتی دیگر تا حدی متفاوت است . بنابراین قوانین مدارس آلمان نیز در ایالت های مختلف اندکی با هم متفاوت است. همان گونه که در رابطه با هزینه های تحصیل در کشور المان اشاره کردیم ، به طور کلی برای تحصیل در مدارس  آلمان نیاز به مبلغ شانزده هزار یورو در سال دارید. با توجه به هزینه های زندگی میتوان گفت که در مجموع هر سال یک دانش اموز مهاجر نیاز به هزینه ای بین 25 تا 30 هزار یورو دارد.شایان ذکر است که مدرک زبان مورد نیاز برای مدارس آلمان ، زبان آلمانی می باشد .

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان مانند بسیاری از کشور های جهان همانند ایران  مدت زمان مشخصی بین 6 الی 8 ترم دارد. در صورتی که بخواهید در مهاجرت تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی در آلمان دریافت نمایید باید 5فاکتور اساسی را داشته باشید.

1-مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

2-داشتن مدارک 12 سال تحصیل در ایران

3-قبولی در دانشگاه های معتبر ایران که مورد تایید وزارت علوم آلمان نیز است.

4-شرط معدل برای پذیرش مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی حداقل 16  می باشد.

5-باید سن شما زیر 24 سال باشد.

در مقطع کارشناسی  رشته های متنوعی را به منظور دریافت  مهاجرت تحصیلی به آلمان  می توانید برگزینید. آمارهای مختلف نشان داده است که به ترتیب رشته پزشکی و برخی از رشته های پرطرفدار مهندسی مانند مهندسی مکانیک ،مهندسی کامپیوتر، رشته فناوری اطلاعات (IT ) ، مدیریت MBA و … طرفداران زیادی در بین مهاجرین تحصیلی ایرانی به آلمان دارد.

البته باید بدانید که هزینه تحصیل در دوره کارشناسی رایگان نیست و مبلغی در حدود 200 الی 400 یورو باید در هر ترم پرداخت نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان ، پرطرفدارترین مقطع تحصیلی به منظور مهاجرت به آلمان به شمار می رود. دو اصل اساسی موجب شده تا  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان برای مهاجرین با سهولت بیشتری صورت بگیرد. اولین اصل اساسی فرصت تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان می باشد . با توجه به شرایط در نظر گرفته شده از سوی دولت آلمان شما می توانید بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی در هر ترم ، در آلمان مدرک فوق لیسانس خود را دریافت نمایید.

دومین اصلی که کار را برای مهاجرین کشورهای دیگر آسان کرده ، پذیرش زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه های آلمان است. با توجه به این که یادگیری زبان آلمانی تا حدی برای شهروندان دیگر کشورها سخت می باشد در نتیجه تمایل بر این است که بتوانند با مدرک زبان انگلیسی ، شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را  مهیا نمایند.

اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر ایران ، داشتن معدل بالای 13 برای تحصیل در آلمان و داشتن مدارک 12 سال تحصیل در مدارس ایران از دیگر شرایطی است که برخی از دانشگاه های آلمان برای پذیرش شما دارند. اکثر دانشگاه ها برای بررسی رزومه و پرونده تحصیلی شما مبلغی را دریافت می نمایند که این مبلغ کمر از 50 یورو می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان  به گذراندن مراحل بیشتری برای پذیرش نیاز دارید .در این مقطع تحصیلی نیاز دارید تا برای پرداختن به تز دکتری خود تاییدیه استادی در آلمان را کسب کنید. علاوه بر داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی ، باید توصیه نامه از دو استاد معتبر خود در ایران را نیز داشته باشید.

در کنار موارد ذکر شده ، اگر از دانشگاه های معتبر ایران در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشید ، شانس بیشتری برای پذیرش دکتری در آلمان دارید. تحصیل در مقطع دکتری در المان رایگان می باشد.باید به این نکته نیز اشاره کنیم که مقطع دکتری در آلمان شغل محسوب شده و از این راه می توانید امرار معاش نمایید.

دوره کار تحصیل در آلمان و شرایط کار دانشجویی در آلمان

حتی اگر بتوانید به رایگان در آلمان به تحصیلات خود ادامه دهید نیاز دارید تا کاری پاره وقت داشته باشید. چراکه تنها هزینه های تحصیل خود را پرداخت نمیکنید اما  باید هزینه های زندگی خود را به طور کامل در آلمان پرداخت نمایید. دوره کار تحصیل در آلمان  و اصولا از مهم ترین شرایط کار دانشجویی در آلمان ، پاره وقت بودن کار شما می باشد. بر اساس قوانین ،  دانشجویان مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس مجاز به 20 ساعت کار در هفته می باشد.

در صورتی که در مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکترا را دریافت نموده اید ، میتوانید 30 ساعت در هفته مشغول به انجام شغلی دیگر شوید. حداقل مدرک مورد نیاز برای کار کردن ، داشتن مدرک C1  آلمانی می باشد. اگر مدرکی پایین تر از این مدرک  داشته باشید و زیر بیست و پنج سال باشید، دوره های زبان آلمانی برای شما برگزار می شود تا به سطح مورد نظر برسید. البته دانشجویان با توجه به نحصیلات خود باید مدارکی بالاتر از مدرک ذکر شده را داشته باشند.

آلمان کمترین نرخ بیکاری را در میان کشور های اروپایی دارد. بنابراین پس از به اتمام رسیدن دوره تحصیلات به هیچ عنوان نگران نباشید.چرا که با توجه به بودن  فرصت های شغلی فراوان در تمامی رشته ها می توانید به راحتی به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.

چگونه بورسیه تحصیلی در آلمان بگیریم ؟

در اکثر مواقع بورسیه تحصیلی در آلمان برای دانشجویان دکتری می باشد .در واقع بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری غالبا بین 1000 تا 1500 یورو می باشد که توسط سازمان های مختلف در نظر گرفته می شود. سازمان هایی که در زمینه بورسیه تحصیلی فعالیت دارند عبارتند از :

-بورسیه تحصیلی DAAD که  توسط خدمات بورس تحصیلی آلمان داده می شود

-STIPENDIUM PLUS  که توسط 13 سازمان مختلف آلمانی برای دانشجویان دیگر کشورها در نظر گرفته شده است.

-در مواقعی سوپروایزر شما هزینه ای را تحت عنوان بورسیه تحصیلی برای شما در نظر می گیرد.

مراحل اخذ دریافت مهاجرت تحصیلی به آلمان

گرفتن هر کدام از ویزاهای مهاجرت به آلمان شامل گذراندن مرحل مشخصی است. بنابراین برای اخذ مهاجرت تحصیلی به المان نیز باید مراحل مشخصی را بگذرانید. به طور کلی مراحل اخذ دریافت مهاجرت تحصیلی به آلمان به شرح زیر می باشد.

1-در ابتدا باید درخواست ویزای تحصیلی از سفارت آلمان داشته باشید. به دلیل وجود درخواست های بسیار، روند رسیدگی به تقاضا و دادن وقت مصاحبه به درخواست کنندگان همواره بسیار طول می کشد. به طور کلی به طور میانگین بین 12 الی 18 ماه زمان می برد تا به درخواست شما رسیدگی شود.

2-پس از آن که موفق شدید زمان مورد نظر را به دست آورید، به طور کلی زمانی بین 15 تا 30 دقیقه وقت دارید تا هم مدارک خود را دریافت نمایید و هم خود و انگیز هایتان از مهاجرت را شرح دهید. این مصاحبه بر مبنای مدرک زبان شما صورت می گیرد. یعنی اگر مسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی هستید ، زبان آلمانی یا انگلیسی شما مورد سنجش قرار می گیرد.

3-در صورت موفقیت آمیز بودن مرحه 2 ، حال باید تمامی مدارک و انگیزه نامه های خود را به uni-assist بفرستید.uni-assist واسطه ای میان دانشجویان و دانشگاه ها می باشد. این پل ارتباطی با دریافت 75 یورو و به ازای هر دانشگاه 35 یورو مدارک شما را برای دانشگاه های آلمان ارسال می کند.پس از حداکثر 4 هفته نتایج بررسی برای شما ارسال می شود.لازم به ذکر است که  با برخی از دانشگاه های آلمان می توانید به طور مستقیم وارد ارتباط بشوید.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

 


۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

 


info@legalapply.org

ایمیل

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

به طور کلی مدارک لازم و مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان شامل موارد زیر است :

-نامه تایید پذیرش از دانشگاه در صورتی که میخواهید در مقطه کارشناسی ارشد یا دکتری پذیرش بگیرید.

-انگیزه نامه : این مدرک به این دلیل از سوی سفارت آلمان از شما خواسته می شود که می خواهند اهداف مورد نظر شما برای مهاجر تحصیلی را بدانند. به همین جهت یکی از مهم ترین مدارک به شمار می رود. چرا که بسیاری از افراد به جهت نداشتن انگیزه نامه مناسب از گرفتن مهاجرت تحصیلی در آلمان محروم شده اند.

-مدارک زبان مورد نیاز.  در صورتی که مدرک زبان آلمانی دارید باید مهارت های گفتاری ،نوشتاری ، شنیداری خود را به اثبات برسانید.

– میزان تمکن مالی لازم برای تحصیل در آلمان ،ده هزار و دویست و سی  یورو می باشد. در واقع به جهت این که مطمئن شوند تا شما  در سال اول تحصیلی به لحاظ مالی به مشکلی نمیخورید، باید این میزان مبلغ در حساب شما باشد.

-داشتن اسناد بیمه درمانی از دیگر مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی می باشد.

-عکس رنگی پاسپورت،مدارک تحصیلی تمامی سال های تحصیل همراه با ترجمه ، زندگی نامه  و مدارک سوابق شغلی و…  نیز از مدارک لازم به شمار می روند.

نتیجه گیری

تحصیل در آلمان در کنار چندین کشور توسعه یافته ی دیگر ، جزء آرزو های بسیاری از محصلین دیگر کشورها می باشد. آلمان به لحاظ تحصیلی و کاری شرایطی را مهیا کرده تا شما بتوانید بدون داشتن دغدغه های فراوان زندگی خوب و استانداردی را داشته باشید. به همین دلیل تمامی تلاش اعضای لیگال اپلای  بر این اصل استوار است که بتواند  به شما کمک کند تا به راحتی بتوانید زندگی ایده آل خود را در کشور آلمان بسازید.

سوالات متداول:

هر مقطع تحصیلی در آلمان چقدر طول میکشد؟

کارشناسی بین 6-8 ترم، کارشناسی ارشد بین 3-4 ترم، دکتری بین 3-6 سال

امکان کار کردن همزمان با تحصیل در آلمان وجود دارد؟

بله، در مقطع کارشناسی 20 ساعت در هفته و در مقطع کارشناشی ارشد 30 ساعت در هفته اجازه کار دارید و برای کار کردن در تعطیلات هم هیچ محدودیتی وجود ندارد.

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؟

بله، تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان که دروس را به زبان آلمانی ارائه میدهند رایگان است.

شرایط سنی تحصیل در آلمان به چه صورت است؟

بهتر است برای پذیرش در مقطع کارشناسی حداکثر23 سال، برای مقطع ارشد حداکثر 33 سال و برای دکتری حداکثر 40 سال داشته باشید.

رویای مهاجرت را به واقعیت تبدیل کن

فقط کافیه اطلاعات تماس و شرایط خودتون رو برای ما بنویسید تا توسط بهترین مشاوران مهاجرتی راهنمایی شوید

10 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل در آلمان»

 1. من در کشور ترکیه زندگی میکنم و من به علت مشکلات و مجبور به ازدواج با یک مرد 75ساله طالب که از گروه طالبان بود مجبور کردن من با آن مرد نامزد شدم و قبل از نامزد شدن من یک برادر کوچک من را به قتل رساندن و من هیچ وقت نمیخواستم قربانی شوم و ازکشورم افغانستان فرار کردم و به ترکیه آمدم ومن همه ی این صحبت هارا با سند وعکس ها میزنم و من از هیچ کشوریی حمایت نشدم و خواهش من از کشور آلمان این هست تا دراین پروسه من را یاریی کند

  1. سلام و درود
   بهترین و سریعترین راه حل برای شما مراجعه به مراکز و دفاتر UN
   یا سفارت آلمان در خاک ترکیه هست ، مستندات را به همراه خود داشته باشید

  1. سلام و درود
   ابتدا باید پذیرش از کالج مربوطه رو بگیرید
   برای اینکار نیازمند مدارک زیر هستیم
   پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه و دو کپی از آن.
   عکس رنگی پاسپورتی.
   پذیرش تحصیلی.
   فرم پرشده درخواست ویزا.
   انگیزه‌نامه (SOP).
   زندگی نامه.
   مدارک سوابق شغلی در صورت وجود.
   هزینه صدور ویزای تحصیل در آلمان 75 یورو.
   گواهی پایان دوره سه ساله متوسطه به همراه ترجمه.
   گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه ترجمه.
   گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به همراه ترجمه. چنانچه برای مقطع ارشد اقدام میکنید تنها مدرک کارشناسی برای درخواست ویزا کفایت میکند ولی برای اخذ پذیرش مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی هم مورد نیاز است.
   گواهی پشتیبانی مالی: ارائه گواهی تمکن مالی به ارزش 10.230 یورو. (ضمانت مالی ویزای دانشجویی آلمان می‌تواند بجای گواهی تمکن مالی از طریق یکی از وابستگان در آلمان نیز ارائه شود.
   بیمه مسافرتی حداقل 3 ماهه حوزه شنگن.
   بعد از اتمام دوره ام کورس یا تی کورس و پذیرش دانشگاه وارد دانشگاه میشید و مقطع مربوطه رو شروع میکنید

 2. پذیرش تحصیلی در کشور آلمان تا چه سنی امکان پذیر هست؟؟ من الان ۳۲ سالمه و میخوام که برای ارشد اقدام کنم

  1. سلام و درود
   بستگی به رشته و سازمانی که تحصیل میکنید و شرایط شما دارد ولی سن طلایی مهاجرت 17 الی 26 سال هست
   ولی سنین بالاتر هم شانس اقدام دارند

 3. حسام امیرپور

  شما برای دوره های آسبیلدونگ هم پذیرش میگیرید؟ مدت زمان دوره های آوسبیلدونگ چقدره؟

  1. سلام و درود ، بلی سازمان مهاجرتی لیگال اپلای اقدام جهت پذیرش آوسبیلدونگ هم انجام میده ، طول دوره آوسبیلدونگ بنا به رشته ای که انتخاب کردید حدود 2 الی 3 سال و نیم طول میکشه .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن