دانشگاه های آلمان

در این مطلب اطلاعات بیشتری در رابطه با دانشگاه های کشور آلمان بدست خواهیم آورد که در انتخاب دانشگاه و مهاجرت به کشورآلمان به ما بسیار کمک میکند

دانشگاه های آلمان

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

5/5

اگر  از بسیاری از محصلین و دانشجویان ایرانی بپرسیم که قصد تحصیل در کدام کشور را دارند بدون شک دانشگاه های آلمان در میان انتخاب های آنان دیده می شود. شرایط بسیار مناسب کشور آلمان در بسیاری از زمینه های اجتماعی ،آموزشی ، معیشتی  و … موجب شده تا بسیاری از افراد در نقاط مختلف جهان بخواهند در این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند.

به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم تا به یکی از پرسش ها و دغدغه های شما عزیزان گرامی پاسخ دهیم. با ما همراه باشید تا با تمامی شرایط دانشگاه های المان آشنا شویم.اطلاعات این مطلب بسیار مناسب کسانی میباشد که قصد تحصیل در آلمان را دارند و میخواهند به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کنند.

دانشگاه های آلمان

شرایط پذیرش در دانشگاه های آلمان

پذیرش در دانشگاه های آلمان در هر مقطع تحصیلی با مقاطع دیگر متفاوت است. درواقع تحصیل در آلمان قوانین و شرایط خاص خود را دارد. همان طور که می دانید تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد  و دکتری رایگان می باشد .اما این امر مستلزم این است که در دانشگاه های معتبر و مورد تایید ایران که مورد تایید کشور آلمان نیز است فارغ التحصیل شده باشید.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان نیز از جمله دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. در گذشته مدرک B1 برای زبان آلمانی مورد تایید تمامی دانشگاه های آلمان بود اما در سال های اخیربرای پذیرش دانشگاه های این کشور مدرک B2 در نظر گرفته می شود. آلمان از جمله کشورهایی است که برای مهاجرین این فرصت را فراهم کرده تا بتوانند با استفاده از مدرک زبان انگلیسی در این کشور به تحصیل بپردازند. مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل در آلمان 5/6 آیلتس و 85 تافل می باشد. اگرچه فرصت تحصیل با زبان انگلیسی فراهم شده اما شایان ذکر است که نمی توانید در تمامی دانشگاه ها و در تمامی رشته های مورد علاقه خود با تسلط بر زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید. چرا که تنها 30 درصد از دانشگاه های آلمان شرایط تحصیل با زبان انگلیسی را برای مهاجرین مهیا کرده اند.

شرایط مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه های آلمان

همان گونه که اشاره کردیم  مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری هر کدام شرایط ویژه خود را دارند که به هر کدام به طور جداگانه اشاره خواهیم کرد.

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی

اگر بخواهید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرید مدرک دیپلم شما نباید زیر 16 باشد.همچنین در صورتی که بالای 24 سال باشید نمیتوانید مهاجرت تحصیلی به آلمان را دریافت نمایید.متاسفانه در مقطع لیسانس به اندازه مقاطع فوق لیسانس و دکتری شرایط تحصیل رایگان برای مهاجرین فراهم نشده و مبلغی بین 200 تا 400 یورو باید برای تحصیل خود در هر ترم بپردازید.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد پرطرفدارترین متقاضی را میان ایرانیان دارد. در واقع به جهت این که در این مقطع می توان در دانشگاهای دولتی آلمان به طور رایگان تحصیل کرد در نتیجه طرفداران بی شماری دارد.یکی دیگر از شرایط پذیرش به دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد این است که لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر ایران بگیرید.

شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان 13 به بالا در نظر گرفته شده است. هم چنین هنگامی که می خواهید برای اپلای به آلمان اقدام کنید ،مدارک 12 سال تحصیل خود را نیز باید ارائه دهید.

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان در مقطع دکتری

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان در مقطع دکتری اندکی پیچیده تر از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. در واقع دو شرط اصلی که بتوانید اپلای در مقطع دکتری را انجام دهید شامل وارد زیر است :

1-اخذ تایید استادی در آلمان به منظور انجام تز دکتری

2-داشتن تاییدیه از دو استاد معتبر در ایران

در صورت گرفتن پذیرش دکتری در المان ، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان به شما داده می شود.اخذ بورسیه تحصیلی نیز به آلمان  در اکثر موارد در مقطع دکتری امکان پذیر است.شایان ذکر است که تحصیل در دانشگاه های معتبر ایران در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی ، امکان پذیرش شما را بیشتر می کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های آلمان

انواع دانشگاه های آلمان

به طور کلی دانشگاه های آلمان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شود. پس از این تقسیم بندی ، می توانیم انواع دانشگاه های آلمان را به صورت زیر تقسیم بندی نماییم.

  • دانشگاه
  • دانشگاه های علمی و کاربردی
  •  دانشگاه هنر ،فیلم، موسیقی.

بخش اول همانند دیگر نقاط جهان ، به صورت تئوریک و پژوهشی می توانید به تحصیل بپردازید. بیشتر تمرکز دانشگاه های علمی و کاربردی بر این اصل استوار است که بتوانند به صورت عملی به دانشجویان خد آموزش بدهند. در رابطه با دانشگاه های هنر ،فیلم و موسیقی نیز اگر رزومه و نمونه کار خوبی داشته باشید ،می توانید پذیرش این گونه دانشگاه ها را دریافت نمایید . در واقع برای دانشگاه های هنری آلمان نمونه کارهای دانشجویان مهاجر مهم است. در صورتی که نمونه کار مناسبی داشته باشید می توانید  پس از گذراندن مراحل پذیرش تحصیلی در آلمان ، با گذراندن مصاحبه حضوری در دانشگاه مورد نظر به تحصیل بپردازید.

فهرست دانشگاه های رایگان آلمان

یکی از نکات بسیار مهمی که در تحصیل در دانشگاه های دیگر کشور ها برای مهاجرین بسیار اهمیت دارد ،یافتن دانشگاه های رایگان آن است . در تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان دو مزیت اساسی دارد .مزیت اول تحصیل در چنین دانشگاه هایی این است که دیگر هیچ گونه هزینه ای برای تحصیلات خود پرداخت نمی کنید.

در صورتی که بخواهید علاوه بر هزینه های زندگی ،هزینه های تحصیل خود را نیز پرداخت نمایید با مشکل بسیار بزرگی مواجه می شوید. در آلمان  اگر که دانشجو باشید تنها می توانید در مشاغلی مشغول به فعالیت شوید که پاره وقت به شما نیاز دارند. پس از مدتی خودتان پی می برید که نمی توانید با کار پاره وقت هزینه های تحصیل و زندگی خود را پرداخت نمایید.

در چنین شرایطی حتی نمیتوانید تمرکز لازم را برای مطالعه دروس خود داشته باشید.بنابراین توصیه ما به شما این است که اگر از تمکن مالی کافی برخوردار نیستید به سراغ دانشگاه های خصوصی  نروید. در رابطه با مزیت دوم دانشگاه های رایگان آلمان نیز می توان به این نکته اشاره کرد که اکثر دانشگاه هایی که حتی مهاجرین را می پذیرند جزء بهترین دانشگاه های آلمان نیز محسوب می شوند.

بنابراین تحصیل در چنین دانشگاه هایی از هر جهت برای شما منفعت و سود بیشتری دارد.در ادامه فهرستی تهیه کرده ایم که میتوانید دانشگاه های رایگان آلمان را مشاهده کنید. در این لیست رنکینگ دانشگاه های آلمان در سطح  جهان نیز در نظر گرفته شده است.

بهترین دانشگاه های آلمان

 

رنکینگ جهانی

1-دانشگاه فنی مونیخ


Technische Universität München

41

2-دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ


Ludwig Maximilians Universität München

48

3-دانشگاه روپرخت کارلس هایدلبرگ

                     Ruprecht Karls Universität Heidelberg

61

4-موسسه تکنولوژی کارلسروهه

Karlsruhe Institute of Technology

103

5-دانشگاه هامبورگ

Universität Hamburg

112

6-دانشگاه فردریش ویلهلم

            Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bon

119

7-دانشگاه فنی وست فالیش

            Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen

121

8-دانشگاه فنی درسدن

Technische Universität Dresden

144

 

  

9-دانشگاه فرایبورگ

Universität Freiburg           

155

10-دانشگاه توبینگن

Universität Tubingen

171

در کنار دانشگاه های ذکر شده ، دانشگاه آزاد برلین نیز از بهترین دانشگاه های آلمان محسوب می شود که رایگان نیست و باید شهریه بپردازید.

 

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

هزینه های تحصیل در آلمان

به طور کلی هزینه های تحصیل در آلمان بر اساس دانشگاهی که پذیرش می گیرید متفاوت است. در صورتی که بتوانید در دانشگاه های دولتی آلمان پذیرش بگیرید هیچ گونه هزینه ای بابت شهریه های دانشگاه پرداخت نمی کنید. اگر چه باید مبلغی برای این که پرونده و رزومه شما توسط دانشگاه بررسی شود پرداخت نمایید.

هزینه شهریه در دانشگاه های خصوصی آلمان با توجه به شهری که در آن تحصیل می کنید و اعتبار خود دانشگاه ، متفاوت است . بنابراین نمیتوان به طور دقیق شهریه دانشگاه های آلمان را محاسبه کرد. به طور کلی می توان گفت هزینه ای معادل 25000 تا 30000 یورو سالانه به عنوان شهریه در  دانشگاه های خصوصی باید پرداخت نمایید.

برخی به اشتباه تصور میکنند در صورتی که در دانشگاه های رایگان المان پذیرش بگیرند دیگر نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی هزینه های زندگی شما بر عهده خودتان است . دانشجویان مقاطع لیسانس و فوق لیسانس مجاز به 20 ساعت کار در هفته به صورت پاره وقت هستند. دانشجویان مقطع دکتری می توانند در هفته 30 ساعت مشغول به کار شوند. بنابراین از بابت کار دانشجویی در آلمان نگران نباشید. چرا که به واسطه  وجود مشاغل مختلف می توانید در این کشور خیلی زود مشغول به کار شوید.

علاوه بر این مسائل ، یکی از شروط اصلی اخذ مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که مبلغ ده هزار یورو در حساب شما باشد تا بتوانید در اوایل حضور خود در کشور آلمان از پس هزینه های روزانه خود بربیایید.

نتیجه گیری

به واسطه شرایط بسیار مناسب دانشگاه های آلمان ،هر ساله عده زیادی تمایل دارند تا به کشور آلمان برای پذیرش اقامت تحصیلی مراجعه نمایند. بنابراین  در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با وضعیت تحصیل در آلمان آشنا کنیم . تمامی تلاش اعضای لیگال اپلای بر این مبنا استوار شده است که  به شما عزیزان کمک کند تا بتوانید به راحتی مهاجرت تحصیلی به آلمان را دریافت نمایید . امیدواریم بتوانیم  رضایت شما  را با فعالیت منظم خود در راستای رساندن شما به اهدافتان ، محقق سازیم.

سوالات متداول:

به چه صورت میتوانم برای ویزای تحصیلی اقدام کنیم؟

ابتدا باید از یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرید و سپس برای ویزای تحصیلی اقدام کنید

آیا بعد از تحصیل میتوانم اقامت آلمان را دریافت کنم؟

بله، اگر ویزای خود را به ویزای کار تغییر دهید بعد از 5 سال میتوانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

آیا بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی میتوانم در دانشگاه های آلمان تحصیل کنم؟

خیر، برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان حتما باید مدرک زبان انگلیسی ارائه بدهید.

حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه های آلمان چیست؟

مدرک B1 زبان آلمانی یا آیلتس 6.5

رویای مهاجرت را به واقعیت تبدیل کن

فقط کافیه اطلاعات تماس و شرایط خودتون رو برای ما بنویسید تا توسط بهترین مشاوران مهاجرتی راهنمایی شوید

به بالای صفحه بردن