دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای ایرانیانی میباشد که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند.در این مطلب اطلاعاتی در رابطه با دانشگاه های ایتالیا قرار میدهیم که برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند بسیار مناسب میباشد

دانشگاه های ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی با ما تماس بگیرید

۵/۵

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی و حتی توریستی در سطح جهان شناخته می شود. این کشور قدیمی ترین دانشگاه های جهان را دارد که اغلب آن ها در رنکینگ موسسات مختلف توانسته اند به رتبه های مناسبی دست پیدا کنند. همین امر باعث شده افراد زیادی تمایل به تحصیل در ایتالیا داشته باشند. افرادی که با روش تحصیلی قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا برای دریافت ویزای ایتالیا اقدام کنند  

این کشور مهد افرادی بوده است که نام و یادشان تا ابد در قلب تاریخ جهان زنده می ماند؛ گالیله، مارکوپولو، لئونارد داوینچی، کریستف کلمب، کوپرنیک و بسیاری دیگر از مشاهیر تاریخ همگی در ایتالیا به دنیا آمده و در آنجا رشد کرده اند.

کشور ایتالیا به دانشگاه هایی بزرگ با ساختمان هایی که معماری ویژه دارند شهرت داشته و شرایط مناسبی برای تحصیل دانشجویان خارجی و بین المللی وجود دارد به گونه ای که تفاوت خاصی میان هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان داخلی با دانشجویان بین المللی وجود ندارد. این امر باعث شده است تا درصد بسیار زیادی از دانشجویان سایر کشورها به سمت کشور ایتالیا و دانشکده های زیبای آن متمایل شوند.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ایتالیا را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم به مقاله زندگی در ایتالیا مراجعه کنید، تا علاوه بر آشنا شدن با روش زندگی مردم ایتالیا، از هزینه های زندگی در ایتالیا نیز آشنا شوید و بتوانید بطور دقیق تری برای مهاجرت تصمیم بگیرید. همچنین شما می توانید هر سوالی که در زمینه مهاجرت دارید را با مشاوران مجرب ما در لیگال اپلای ۸۸۲۸۸۲۰۰-۰۲۱ مطرح کنید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.  

بهترین دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا ۹۰ دانشگاه دارد که اغلب آن ها دولتی هستند. به این میزان باید ده ها آکادمی و موسسات پلی تکنیک به عنوان بخش قابل توجهی از تحصیلات عالی را اضافه کرد.

۳۰ نمونه از دانشگاه های این کشور در رنکینگ کیو اس (۲۰۱۸) قرار گرفته اند. همچنین بسیاری از دانشگاه های این کشور در زمره ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. ۵ نمونه از برترین دانشگاه های این کشور عبارتند از:

دانشگاه ساپینزا university of Sapienza
دانشگاه پلی تکنیک میلان university of polytechnic Milan
دانشگاه بلونیا university of bologna
دانشگاه میلان university of Milan
دانشگاه پادوا university of padua

علاوه بر این موارد دانشگاه هایی همانند پیزا، فلورانس، تورین، فدریکو ناپولی، تور ورگاتا، جان کابوت و رم نیز در زمره برترین دانشگاه های ایتالیا قلمداد می شوند.

دانشگاه های کشور ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

 شاید شما نیز در چند سال گذشته با افزایش میزان خروج دانشجویان ایرانی به مقصد ایتالیا مواجه شده باشید. حتی بسیاری از دانشجویان که راهی این کشور نشده اند حداقل یکبار به تحصیل در ایتالیا فکر کرده اند. مزایای تحصیل در این کشور مهم ترین علت استقبال دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای جهان از این مقصد شگفت انگیز است.

مزایای اصلی تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • هزینه های تحصیل برای شما با یک شهروند ایتالیایی تفاوت چندانی ندارد. (در صورت تحصیل به زبان ایتالیایی)
 • شما می توانید از بورسیه های استانی بهره مند شوید که صرفا ویژه دانشگاه های ایتالیاست و علاوه بر حذف بسیاری از هزینه های شما شامل پرداخت ۵۲۰۰ یورو به دانشجو به عنوان کمک هزینه تحصیلی می گردد.
 • سخت گیری دولت و قوانین ایتالیا برای صدور ویزای تحصیلی این کشور بسیار کمتر از سایر کشورهاست.
 • برخی از بورسیه های عمومی تا ۱۴۰۰۰ یورو در سال نیز می رسد.
 • شما می توانید در شناخته شده ترین و قدیمی ترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید.
 • شرایط دشواری جهت پذیرش دانشجو در دانشگاه های ایتالیا وجود ندارد.
 • اغلب دانشگاه های این کشور توسط وزارت علوم در ایران تایید شده اند.
 • شما علاوه بر تحصیل در ایتالیا می توانید از جاذبه های توریستی و گردشگری آن نیز بهره مند شوید.
 • ایتالیا به عنوان بزرگ ترین کشور جهان از حیث ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی در میراث جهانی یونسکو قرار دارد و شما با دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا می توانید از تمامی این جاذبه های بازدید کنید.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

دانشگاه های برتر ایتالیا

اکنون که با شرایط کلی تحصیل در ایتالیا آشنا شده اید شرایط تحصیل در برترین دانشگاه های این کشور را بررسی می کنیم:

دانشگاه ساپینزا ایتالیا

دانشگاه ساپیزا به عنوان برترین دانشگاه علمی و تحقیقاتی در ایتالیا شناخته می شود. این دانشگاه همچنین بزرگ ترین دانشگاه ایتالیا از حیث جمعیت دانشجویی است و میزان دانشجویان مشغول به تحصیل در آن به بیش ز ۱۰۰ هزار نفر می رسد.

این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۱۸۳ بوده و بیش از ۷۰۰ سال سابقه دارد. بنابراین علاوه بر اینکه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا به شمار می رود می توان آن را یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان نیز برشمرد.

دانشکده های دانشگاه ساپینزا

اگر بخواهیم بدون توجه به اینکه کدام یک از دانشکده ها تحصیلات مربوطه را به زبان انگلیسی و کدام یک به زبان ایتالیایی برگزار می کنند دانشکده های دانشگاه ساپینزا را معرفی کنیم باید به موارد ذیل اشاره نماییم:

 • معماری
 • هنر و علوم انسانی
 • مهندسی صنعتی و عمران
 • اقتصاد
 • مهندسی اطلاعات، انفورماتیک و آمار
 • حقوق
 • ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی
 • پزشکی و دندانپزشکی
 • پزشکی و روانشناسی
 • پزشکی و داروسازی
 • علوم سیاسی، جامعه شناسی و علوم ارتباطات
 • دانشکده مهندسی هوافضا

رشته های دانشگاه ساپینزا به زبان انگلیسی

دانشگاه ساپینزا رشته هایی همانند رشته های طراحی محصول، علوم کامپیوتر، مهندسی عمران (حمل و نقل)، مهندسی کنترل برق قدرت (انتقال )، هوش مصنوعی و رباتیک، زبان شناسی، علوم اعصاب، مطالعات مد، امنیت سایبری، مطالعات اروپا، علوم داده ها به همراه اقتصاد و ارتباطات برای مدیریت و نوآوری را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. سایر رشته ها به زبان ایتالیایی تدریس می شوند.

اپلای دانشگاه ساپینزا

برای اپلای دانشگاه ساپینزا باید ابتدا مقطع تحصیلی مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس باتوجه به نیاز دانشگاه، مدارک را به زبان انگلیسی برای آن ها ارسال کنید.

هزینه درخواست پذیرش از شما اخذ می شود و قابل استرداد نمی باشد. پیش از نتیجه نهایی در یک آزمون ورودی شرکت کرده و در صورت دریافت حد نصاب برای شما ایمیل های متعددی در خصوص شرایط ثبت نام ارسال می گردد به همین علت بهتر است تا یک ماه بعد از اپلای، ایمیل های خود را به صورت مرتب چک کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ساپینزا

هزینه تحصیل صرفا شامل هزینه های مربوط به دانشگاه نیست بلکه هزینه های زندگی در یک شهر جدید را باید به موارد مربوطه اضافه کرد. همانطور که در مطالب بالا ذکر کردیم هزینه زندگی در ایتالیا برای یک سال اول تقریبا ۶۵۰ یورو است.

در برخی از وب سایت ها شاهد ارائه قیمت های دیگری برای یک زندگی متوسط در شهرهای رم و میلان هستیم که مبلغ آن را از ۸۵۰ الی ۱۴۵۰ یورو در ماه می دانند. باتوجه به اینکه دانشگاه ساپینزا در شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد می توان گفت که این مبلغ ممکن است قدری افزایش یابد. هزینه مربوط به شهریه دانشگاه نیز تقریبا دو الی چهار هزار یورو در سال است.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

میلان نیز یکی از شهرهای بزرگ ایتالیا است که هزینه های زندگی در آن همانند شهر رم بالاست اما باید به موقعیت های شغلی مناسب برای دانشجویان نیز اشاره کرد و اینکه می توانند دستمزد مناسبی را در مشاغل پاره وقت دریافت کنند.

دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین موسسه آموزشی شهر میلان در بسیاری از رشته ها به عنوان یک موسسه پژوهشی برجسته در سراسر جهان شناخته می شود. همچنین این دانشگاه برترین دانشگاه فنی مهندسی ایتالیا و یکی از بهترین دانشگاههای جهان است که رشته معماری آن شهرت جهانی دارد.

دانشکده های دانشگاه پلی تکنیک میلان

 • معماری و مطالعات شهری
 • مهندسی عمران و محیط زیست
 • شیمی، مواد و مهندسی شیمی
 • معماری، محیط زیست و مهندسی ساخت و ساز
 • فیزیک
 • مهندسی مکانیک
 • طراحی
 • الکترونیک، اطلاعات و بیوژنیزاسیون
 • انرژی
 • مدیریت، اقتصاد و مهندسی صنایع
 • علوم و فنون هواشناسی
 • ریاضیات
رشته های دانشگاه پلی تکنیک به زبان انگلیسی

رشته های ذیل در دانشگاه پلی تکنیک میلان علاوه بر زبان ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند با این حال بد نیست یادآوری کنیم که هزینه های تحصیل برای دانشجویان در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند افزایش میابد.

این رشته ها عبارتند از:

عمران مهندسی برق قدرت، طراحی داخلی مهندسی الکترونیک، طراحی فشن و مد، مهندسی انرژی هسته ایی، طراحی دیجیتال مدیریت مهندسی، طراحی محصول، مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوانوردی، مهندسی زمین شناسی، مهندسی فضا، مهندسی موسیقی، مهندسی شیمی، مهندسی فیزیک، مهندسی اتوماسیون و کنترل ریاضیات، برنامه ریزی طراحی شهر، مهندسی مواد، مهندسی مخابرات، نانوتکنولوژی

اپلای دانشگاه پلی تکنیک میلان

برای اینکه امیدوار باشید اپلای شما در این دانشگاه با موافقت همراه می گردد باید دارای شرایط ذیل باشید:

 • حداقل ۱۵ سال تحصیل علمی و پژوهشی که از آن مقدار، حداقل ۳ سال باید مربوط به دوره کارشناسی باشد.
 • داشتن مدرک کارشناسی در رشته ای مشابه رشته مورد نظر در دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • داشتن حداقل معدل ۱۴.۵
 • داشتن مدرک زبان معتبر با نمره مناسب (حداقل نمره ۶ در IELTS، نمره ۷۸ در TOEFL iBT و نمره ۵۴۷ در TOEFL PBT)
 • اگر در زمان تکمیل اظهارنامه صرفا یکی از مدارک مورد نظر دانشکده را ارسال نکنید به درخواست شما رسیدگی نمی شود.
 • همانند سایر درخواست ها باید هزینه اپلای را پرداخت کنید که قابل استرداد نیست و تمامی مدارک را باید به زبان انگلیسی ترجمه کرده و سپس ارسال نمایید.

هزینه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک 

میانگین شهریه در این دانشگاه تقریبا سه الی چهار یورو در نظر گرفته شده است که مربوط به یک سال تحصیلی و دو ترم متوالی است، اما باتوجه به اینکه میلان یکی از شهرهای بزرگ ایتالیاست پس قطعا هزینه های زندگی در آنجا بالاست.

به نظر می رسد شما با مبلغ ماهانه ۱۴۵۰ یورو می توانید یک زندگی دانشجویی و مرفه را در این کشور بگذرانید اما اگر با مشکل مالی مواجه هستید می توانید به صورت ماهانه و پرداخت ۶۵۰ یورو نیز در این شهر تحصیل کنید که البته قطعا شرایط دشواری خواهید داشت.

در این خصوص بد نیست مقالات مربوط به اعطای بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه پلی تکنیک میلان را مطالعه کنید تا شگفت زده شوید.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

تمکن مالی برای تحصیل در ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی در ایتالیا علاوه بر موارد بالا باید تمکن مالی برای پرداخت هزینه های خود در این کشور را داشته باشید.

درخواست ویزای تحصیلی مبلغ ۵۰ یورو هزینه دارد. باید برای زندگی در ایتالیا هر ماه چیزی در حدود ۴۵۰ یورو هزینه کنید. به این موارد باید شهریه دانشگاه مورد نظر و همچنین بیمه سالانه که در سال اول ۱۵۰ یورو است را اضافه کرد.

ایتالیا در صورتی به شما ویزای تحصیلی می دهد که از تمکن مالی شما مطمئن باشد مگر اینکه مشمول دریافت بورسیه های عمومی یا بورسیه های استانی شوید.

دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه بلونیا ایتالیا

دانشگاه بلونیا نام قدیمی ترین دانشگاه جهان است که نزدیک به یک هزار سال از تاسیس آن می گذرد. این دانشگاه در شمال کشور ایتالیاست و به عنوان سومین دانشگاه برتر این کشور شناخته می شود.

دانشگاه بلونیا دوره های گسترده ای را در زمینه های فرهنگی، هنری و علمی ارائه می نماید که در آینده موجب اشتغال موفقیت آمیز دانشجویان می گردد.

رتبه ۲۰۳ افتخار دیگری است که در رنکینگ ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان به دانشگاه بلونیا اختصاص یافت. این دانشگاه یکی از باافتخارترین دانشگاه های جهان است که شما می توانید با افتخار بسیار زیادی در آن تحصیل کنید.

دانشکده های دانشگاه بلونیا

 • دانشکده کشاورزی و دامپزشکی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد، آمار و مدیریت
 • دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی، ترجمه و تفسیر
 • دانشکده پزشکی و جراحی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده هنر و علوم انسانی

رشته های دانشگاه بلونیا به زبان انگلیسی

رشته های دانشگاه بلونیا ایتالیا به قدری زیاد هستند که ذکر تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. در این میان باید به دپارتمان های فراوانی اشاره کرد که در این دانشگاه برگزار می شوند.

به همین علت تصمیم گرفته ایم صرفا به معرفی مهم ترین رشته هایی بپردازیم که در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند چرا که اغلب دانشجویان بین المللی در بخش های زبان انگلیسی مشغول به تحصیل می شوند. رشته های مورد نظر عبارتند از:

 • مهندسی هوا فضا
 • عمران فرا ساحل
 • مهندسی عمران
 • مهندسی اتوماسیون
 • مهندسی مخابرات
 • روانشتاسی شغلی
 • مطالعات اروپای شرقی
 • مدیریت اقتصاد سلامت
 • منابع اقتصادی و توسعه پایدار مدیریت اقتصاد
 • توریسم
 • طراحی پیشرفته برق خودرو
 • زبان، جامعه و ارتباطات
 • پزشکی
 • ژنومیک اقتصاد و تجارت
 • اقتصاد و مالی
 • بیوانفورماتیک
 • مرمت آثار تاریخی
 • دانش دیجیتال
 • فرهنگ سلامت
 • سیاست بین الملل
 • مدیریت فرهنگ مد نوآوری و سازماندهی فرهنگ و هنر
 • حقوق بشر
 • علوم آماری

اپلای دانشگاه بلونیای ایتالیا

برای درخواست پذیرش یا همان اپلای دانشگاه بلونیا باید در بهمن ماه اقدام نمایید و تقاضانامه خود را به همراه مدارک مورد نیاز دانشکده ارسال کنید. این مدارک باید به زبان مورد نظر دانشکده ترجمه شده باشند و به هیچ وجه نقصان کلی یا جزیی نداشته باشند.

دانشگاه بلونیا هیچ گونه محدودیت سنی برای پذیرش دانشجو در نظر نگرفته است و صرفا به سوابق تحقیقاتی و فعالیت های علمی-پژوهشی داوطلبان دقت می کند.

معدل بالای چهارده برای مقاطع بالاتر ضروری است. اگر هم می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید مدرک زبان معتبر همانند آیلتس از ۶ به بالا را داشته باشید.

معدل بی ۲ نیز برای داوطلبانی ضرورت دارد که می خواهند به زبان ایتالیایی در مقاطع بالاتر (تحصیلات تکمیلی) تحصیل کنند. اگر هم داوطلب رشته های فنی و مهندسی هستید می توانید ارائه مدرک زبان خود را به خرداد ماه سال بعد موکول کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه بلونیای ایتالیا

شهریه سالانه در این دانشگاه تقریبا از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو متغیر است. البته در مقاطع پایین تر همانند کارشناسی ملزم به پرداخت هزینه های کمتری خواهید بود.

نکته حائز اهمیت این است که علاوه بر بورسیه های تحصیلی، امکان قسط بندی شهریه نیز برای دانشجویان فراهم شده است. از طرف دیگر باید به هزینه های پایین زندگی در این شهر اشاره کرد.

البته بلونیا در زمره شهرهای ارزان قیمت ایتالیا برای زندگی قرار ندارد اما در مقایسه با شهرهایی همانند میلان و رم، قطعا هزینه های کمتری را در بر می گیرد.

دانشگاه میلان ایتالیا

دانشگاه میلان چهارمین دانشگاه ایتالیاست که در رتبه بندی جهانی توانسته است جایگاه ۲۲۳ را به دست آورد. این دانشگاه نیز در یکی از بزرگ ترین شهرهای ایتالیا قرار دارد و قطعا هزینه های تحصیل را برای دانشجویان بالا می برد.

این دانشگاه جدید التاسیس در سال ۱۹۲۴ فعالیت خود را آغاز کرد و می توان گفت یکی از جوان ترین دانشگاه های ایتالیاست.

افتخارات دانشگاه میلان از حیث رتبه بندی های جهانی را می توان به صورت ذیل بیان نمود:

 1. اولین دانشگاه منطقه استان لومباردی
 2. رتبه ۱۰۲ در رتبه بندی NTU
 3. جایگاه ۳۶۵ در رتبه بندی لیدن
 4. رتبه ۳۰۱ الی ۳۵۰ در رتبه بندی تایمز
 5. رتبه ۳۰۶ کیو اس
 6. رتبه ۱۵۱ و ۲۰۰ در رتبه بندی شانگهای
 7. رتبه ۱۷۵ در رشته های هنر و علوم انسانی (جهانی)
 8. رتبه ۲۶۶ در رشته های مهندسی و تکنولوژی
 9. رتبه ۸۰ در رشته های پزشکی
 10. رتبه ۲۶۹ در علوم اجتماعی
 11. رتبه ۱۵۱ در تجارت و بیزنس

دانشکده های دانشگاه میلان

 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده کشاورزی و علوم غذایی
 • دانشکده علوم دارویی
 • دانشکده علوم و فناوری
 • دانشکده ورزش و علوم ورزشی
 • دانشکده علوم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی
 • دانشکده علوم واسطه و فرهنگی

رشته های دانشگاه میلان به زبان انگلیسی

 • بیو تکنولوژی سلولی و مولکولی
 • پزشکی و جراحی
 • گیاه شناسی
 • مدیریت منابع انسانی
 • بیو تکنولوژی و بیواکونومی
 • شیمی صنعتی
 • بیو تکنولوژی پزشکی
 • اقتصاد غذا و محیط زیست
 • مالی و اقتصاد
 • مدیریت نوآوری و کارآفرینی
 • توسعه پایدار
 • علوم داده و اقتصاد

اپلای دانشگاه میلان

برای پذیرش در دانشگاه میلان باید در زمان مناسب نسبت به تکمیل تقاضانامه و ارسال مدارک مورد نظر دانشگاه اقدام کنید. دقت داشته باشید که علاوه بر ارسال مدارک به صورت آنلاین باید آن ها را به آدرس دانشکده مورد نظر خود پست نمایید.

ممکن است هر دانشگاهی به فراخور نیازهای موجود برخی از مدارک را از شما درخواست کند. ما در این مقاله مدارک مورد نیاز برای مقاطع مختلف را بیان می کنیم.

مدارک مورد نیاز برای دوره لیسانس
 • اصل مدرک دیپلم یا معادل آن که باید ترجمه رسمی شده باشد.
 • نمره قبولی در یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی همانند آزمون های آیلتس، تافل و زبان ایتالیایی
 • بیمه سلامت
 • اجازه اقامت در ایتالیا که در صورت پذیرش از طریق سفارت خانه یا کنسول گری قابل پیگیری است.
مدارک مورد نیاز برای دوره فوق لیسانس
 • مدرک لیسانس به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • پاسپورت کشور ایتالیا
 • رزومه علمی پژوهشی قوی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • نمره قبولی در آزمون های زبان خارجه اعم از آیلتس یا تافل و زبان ایتالیایی
مدارک مورد نیاز برای دوره دکترا
 • حداقل نمره B2 در زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری که در فراخوان مربوطه و توسط دانشکده مورد نظر اعلام می شود. نمره مور نظر باید حداکثر مربوط به سه سال گذشته باشد. البته در مورد آزمون تافل اوضاع قدری تفاوت دارد و باید حداکثر مربوط به یک سال قبل باش در غیر این صورت اعتباری ندارد.
 • مدرک فوق لیسانس به زبان انگلیسی یا ایتالیایی که مورد تایید دانشکده باشد
 • ریز نمرات به دست آمده در دوره های قبل به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • یک سی وی معتبر که محتوای آن شامل تخصص ها و تجربیات شما در زمینه های مورد نظر باشد
 • پروژه یا پروژه های تحقیقاتی
 • پاسپورت ایتالیا
 • تألیفات و مقالات شما در دوره های گذشته
 • نمره قبولی در آزمون آیلتس یا تافل (یا معادل آن ها) و زبان ایتالیایی
 • معرفی نامه از اساتید قبلی

هزینه تحصیل در دانشگاه میلان

باتوجه به اینکه در چه مقطعی مشغول به تحصیل می شوید باید هزینه های متفاوتی را پرداخت کنید. مقاطع کارشناسی اصولا دارای شهریه هایی کمتر از دو هزار یورو هستند، اما شهریه مقاطع بالاتر از ۲ هزار الی ۳۵۰۰ یورو متفاوت است.

در این میان باید به هزینه های زندگی در میلان نیز اشاره کرد که به صورت میانگین ۱۱۵۰ یورو برای یک زندگی عادی با سطحی متوسط خواهد بود. این دانشگاه ها نیز بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان با استعداد فراهم نموده است.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

ویزای تحصیل در ایتالیا

زمانیکه شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا را به دست می آورید و با اپلای شما موافقت به عمل می آید باید برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید. شرایط دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا با توجه به مقطع مورد نظر شما متفاوت است.

مقطع کارشناسی

شما نیاز به مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ دارید. برخی از آزمون ها نیز به عنوان معادل آزمون آیلتس مورد پذیرش قرار گرفته اند؛ به عنوان مثال می توان به مدرک تافل اشاره کرد. اگر هم بخواهید به زبان ایتالیایی صحبت کنید هزینه های شما برای تحصیل به شدت کاهش می یابد. اگر مایل به تحصیل با زبان بومی کشور ایتالیا هستید می توانید در دوره های مربوط به آموزش این زبان که قبل از ورود به دانشگاه برگزار می شود شرکت کنید.

شما در این مقطع به سطح زبان ایتالیایی b1 نیاز دارید. سن شما برای شرکت در این دوره نباید بیشتر از ۲۲ سال باشد. همچنین قوانین ایتالیا اجازه فعالیت شغلی به مدت ده ساعت در هفته را برای شما امکان پذیر می داند.

مقطع کارشناسی ارشد

علاوه بر نمره زبان آیلتس به میزان حداقل ۶.۵ یا معادل آن، نباید سن شما بیش از ۳۰ سال باشد. اگر قصد دارید به زبان ایتالیایی تحصیل کنید به سطح b2 نیاز دارید. همچنین می توانید به صورت هفتگی، ۲۰ ساعت را مشغول کار باشید. عموما این دوره به صورت دو ساله برگزار می شود اما دانشجویان دوره وکالت ملزم به ۵ سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خواهند بود.

مقطع دکترا

در این مقطع همه چیز به مهارت و استعداد شما بستگی دارد. جلب نظر استاد مربوطه برگ برنده شما محسوب می شود. می توان گفت آیلتس با نمره ۷ یکی از کمترین شرایط ممکن برای پذیرش در این مقطع است. مقالات علمی شما و بخصوص مقالات isi همان مواردی هستند که می توانند شما را راهی ایتالیا برای مقطع دکترا نمایند.

دانشگاه پادوا ایتالیا​

دانشگاه پادوا نیز در شمال ایتالیا قرار دارد و سابقه تاسیس آن تقریبا به ۸۰۰ سال می رسد. این دانشگاه پنجمین مرکز علمی و پژوهشی معتبر در این کشور است که توانسته در رتبه بندی های جهانی جایگاه ۲۲۷ را به دست آورد.

دفاع از آزادی اندیشه یکی از محورهای اصلی تحصیل و تدریس در این دانشگاه است که از آن یک کارگاه مناسب برای ساخت ایده و عقیده ساخته است. شاید باورکردنی نباشد اما کوپرنیک در این دانشگاه به تحصیل علم پرداخته است. برخی از رشته های این دانشگاه دارای رتبه های جهانی هستند؛

به عنوان مثال می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • رتبه ۲۷ در رشته آناتومی و فیزیولوژی
 • رتبه ۹۵ در رشته علوم طبیعی
 • رتبه ۵۱ تا ۱۰۰ در رشته های داروسازی و روانشناسی
 • رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰ در رشته های پزشکی، آمار، مهندسی ساختمان، مهندسی الکترونیک و کشاورزی
 • رتبه ۱۴۱ در رشته های هنر و علوم انسانی
 • رتبه ۱۶۹ در رشته علوم اجتماعی و مدیریت

در ادامه مهم ترین اطلاعات ممکن در خصوص دانشگاه پادوا را به شما ارائه می دهیم.

دانشکده های دانشگاه پادوا

 • دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم انسانی وعلوم اجتماعی و میراث فرهنگی

رشته های دانشگاه پادوا به زبان انگلیسی

شما می توانید به زبان انگلیسی در رشته های ذیل و در دانشگاه پادوا تحصیل کنید: روانشناسی ( کارشناسی )، مهندسی محیط زیست، بیولوژی مولکولی، مهندسی ریاضیات، بیوتکنولوژی پزشکی، عصب شناسی، روانشناسی بالینی، بیوتکنولوژی دارویی، حقوق بشر، فیزیک اقتصاد و مالی، فیزیکِ اطلاعات کشاورزی پایدار، آی سی تی، علوم جنگل، مدیریت بازرگانی، کار آفرینی و نوآوری         توسعه پایدار منطقه ایی، مطالعات اروپا و جهان، علوم اطلاعات

اپلای دانشگاه پادوا ایتالیا

اپلای برای رشته های مذکور در ماه ژانویه و فوریه صورت می گیرد. هزینه تکمیل تقاضانامه یا همان فرم اپلای نیز ۳۰ یورو است که پس از پرداخت به صورت غیرقابل استرداد در می آید که البته اعلام نتایج قدری زمان بر بوده و ممکن است تا سه ماه نیز طول بکشد.

در زمان تکمیل تقاضانامه باید از حیث کامل بودن مدارک ذیل مطمئن باشید:

 • مدرک تحصیلی معتبر برای هر دوره (به عنوان مثال مدرک دوره دبیرستان برای مقطع کارشناسی، مدرک کارشناسی برای دوره کارشناسی ارشد و به همین ترتیب مدرک دوره ارشد برای مقطع دکترا نیاز است)
 • مدرک زبان معتبر در آزمون های زبان خارجه (انگلیسی یا ایتالیایی! نوع زبان را دانشکده و رشته مورد نظر شما تعیین می کند.)
 • سطح B2 برای زبان ایتالیایی برای پذیرش در رشته هایی که به ایتالیایی تدریس می شوند .
 • موفقیت در آزمون admission test دانشگاه پادوا
 • سابقه کار و فعالیت متناسب برای برخی از رشته ها و یا داشتن پورتفولیو برای رشته های هنری
 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت
 • رزومه موفق

هزینه تحصیل در دانشگاه پادوا ایتالیا

هزینه زندگی در پادوا چندان بالا نیست و شما می توانید با یک مبلغ ۷۰۰ یورویی هزینه های زندگی در این شهر را در سطح متوسط پرداخت کنید.

شهریه دانشگاه نیز اصولا با توجه به رشته مورد نظر شما از سه الی چهار هزار یورو در سال متفاوت است که البته طبق قوانین دانشگاه می توانید این هزینه را در قسط های سه گانه پرداخت کنید.

بورسیه تحصیلی نیز یکی دیگر از شرایط مناسبی قلمداد می شود که به شما امکان پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در شهر پادوا و دانشگاه معتبر این شهر را می دهد.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

 1. Free University of Bozen- Bolzano 
 2. Politecnico di Milano
 3. Politecnico di Torino
 4. Scuola Normale Superiore di Pisa (SNS)
 5. Scuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ Anna (SSSA)
 6. Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 7. Universita degli Studi di Bologna
 8. Universita degli Studi di Firenze
 9. Universita degli Studi di Genova
 10. Universita degli Studi di Milano
 11. Universitả degli Studi di Milano- Bicocca
 12. Universita degli Studi di Napoli “Federico II”
 13. Universita degli Studi di Padova
 14. Universita degli Studi di Pavia
 15. Universita degli Studi di Pisa
 16. Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”
 17. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
 18. Universita Degli Studi di Trento
 19. Vita-Salute San Raffaele University
 20. Domus Academy صرفا در رشته های طراحی و هنر
 21. International Center for Theoretical Physics       
 22. International School for Advanced Studies (SISSA)
 23. Universita degli Studi di Cagliar
 24. Universita degli Studi di Ferrara
 25. Universita degli Studi di Parma
 26. Universita degli Studi di Salerno (University of Salerno)
 27. Universita degli Studi di Udine (University of Udine)
 28. Universitả Cả Foscari di Venezia
 29. Universita Commerciale Luigi Bocconi                                             صرفاً در رشته‌های حسابداری و مالی، اقتصاد، مدیریت، بازرگانی و علوم اجتماعی     
 30. Universita degli Studi “Gabriele d’annunzio’ di Chieti-Pescara” 
 31. Universitả degli Studi dell’ Aquila (University of Aquila)
 32. Universita degli Studi dell’ Insubria    
 33. Università degli Studi della Tuscia 
 34. Universita degli Studi di Bari Aldo Moro
 35. Universitả degli Studi di Bergamo
 36. Universitả degli Studi di Brescia
 37. Universita degli Studi di Catania
 38. Universita’ degli Studi di Messina
 39. Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
 40. Università degli Studi di Napoli L’Orientale صرفا در رشته ” زبانهای مدرن” “
 41. Università degli Studi di Napoli Parthenope (University of Naples Parthenope) 
 42. Universita degli Studi di Palermo
 43. Universita degli Studi di Perugia
 44. Universitả degli Studi di Roma Tre
 45. Università degli Studi di Sassari
 46. Universita degli Studi di Siena
 47. Universita degli Studi di Torino
 48. Universita degli Studi di Trieste
 49. Universita degli Studi di Urbino Carlo Bo
 50. Universitả degli Studi di Verona
 51. Universita del Salento (Universita degli Studi di Lecce)
 52. Universitả della Calabria
 53. Universita IUAV di Venezia صرفا در رشته معماری
 54. Universitả Politecnica delle Marche
 55. Universita Politecnico di Bari
 56. Accademia di Belle Arti    کلیه آکادمی های هنرهای زیبا صرفا تا کارشناسی ارشد
 57. Conservatorio di Musica تایید وزارت علوم کشور ایتالیا کلیه کنسرواتوآرهای دولتی مورد صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد    
 58. Instituto Universitario di Studi Superiori di Pavia-IUSS  
 59. Libera Università di Lingue e Comunicazione IULM (Milano)
 60. Libera Universita Internazionale degli Studi “Guido Carli” LUISS
 61. Libera Università Maria Santissima Assunta (LUMSA)              
 62. Universitả Carlo Cattaneo
 63. Universitả degli di Cassino 
 64. Universitả degli Studi ‘Magna Graeciả di Catanzaro
 65. Universitả degli Studi del Piemonte Orientale ‘Amedeo Avogadro’
 66. Universitả degli Studi Camerino (University of Camerino)
 67. Universitả degli Studi del Molise
 68. Universitả degli Studi del Sannio-Benevento
 69. Universitả degli Studi della Campania “Luigi Vanvitelli”
 70. Universitả degli Studi di Foggia
 71. Università degli Studi di Macerata     
 72. Universitả degli Studi di Roma “Foro Italico (previously: Istituto Universitario di Scienze Motorie)
 73. Università degli Studi di Teramo
 74. Università degli Studi Guglielmo Marconi
 75. Universitả degli Studi Mediterranea di Reggio Calabria  
 76. Universitả degli Studi Suor Orsola Benincasa (previously: Istituto Universitario Suor Orsola Benincasa)
 77. Università per Stranieri di Perugia (University of Foreigners,Perugia)
 78. Università per Stranieri di Siena

سوالات متداول:

آیا دانشگاه های ایتالیا رنکینگ بالایی دارند؟

بله، دانشگاه های نظیر پلی تکنیک میلان، پلی تکنیک تورین، پیزا، بولونیا، فلورانس و ساپینزا از دانشگاه های برتر کشور ایتالیا هستند.

آیا تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا امکان پذیر است؟

بله، شما در اکثر رشته ها و مقاطع دانشگاهی میتوانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا چیست؟

شما باید حداقل مدرک دیپلم و ریز نمراتتون را به همراه مدرک زبان ارائه دهید و باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

آیا شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا الزامی است؟

برخی رشته ها در برخی از دانشگاه های ایتالیا آزمون ورودی ندارند اما عموما در مقطع لیسانس داوطلبان باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

رویای مهاجرت را به واقعیت تبدیل کن

فقط کافیه اطلاعات تماس و شرایط خودتون رو برای ما بنویسید تا توسط بهترین مشاوران مهاجرتی راهنمایی شوید

35 دیدگاه دربارهٔ «دانشگاه های ایتالیا»

 1. سلام و خسته نباشید خدمت مجموعه خوب لیگال اپلای
  میخواستم دو شرایط رو برای من بررسی بفرمایید
  اول برای مهاجرت تحصیلی در رشته فشن و مد در شهر میلان
  که هزینه ها به چه صورت هست و کدام دانشگاه رو پیشنهاد میکنید
  دوم پیش نیازهای قبولی در دانشگاه هست

  1. سلام وقت شما هم بخیر باشه بله کشور مناسبی هست اسپانیا برای رشته های مد و فشن بنده کشور ایتالیا و فرانسه هم به شما پیشنهاد میکنم.هزینه های دانشگاه در این ۳ کشور متفاوت است ولی باز بستگی به مقطع تحصیلی و مدرک زبانی که ارائه میدین دارد.ولی اگر بخواین از هزینه ها با خبر بشین از ۶ هزار یورو به بالا شروع میشه به صورت سالیانه ممکن است بعضی از این دانشگاها مبلغ های کمتری ارائه بدن که شما باید با ما در اراتباط باشین برای اطلاعات جامع تر و دقیق تر

  1. سلام و درود
   بهترین دانشگاه های ایتالیا رشته معماری
   دانشگاه پلی تکنیک میلان با رتبه جهانی ۱۴۲
   دانشگاه ساپینزا رم با رتبه جهانی ۱۷۱
   دانشگاه پلی تکنیک تورین با رتبه ۳۳۴
   و دانشگاه فلورانس با رتبه ۴۵۱ هستند

  1. سلام و درود ، بهترین دانشگاه های ایتالیا
   دانشگاه ساپینزا با رتبه ۱ کشوری
   دانشگاه پلی تکنیک رتبه میلان ۲ کشوری
   دانشگاه دانشگاه بلونیا رتبه ۳ کشوری
   دانشگاه میلان رتبه ۴ کشوری
   دانشگاه پادوا ۵ کشوری
   دانشگاه پیزا رتبه ۶ کشوری
   دانشگاه فلورانس رتبه ۷ کشوری
   دانشگاه تورین رتبه ۸ کشوری
   دانشگاه فدریکو ناپولی رتبه ۹ کشوری
   و دانشگاه تور ورگاتا رتبه ۱۰ کشوری میباشند

  1. سلام و درود
   بلی ، ابتدا باید معدل خوب و مدرک زبان خوبی داشته باشید
   پس از گذراندن دوره ام کورس در کالج های آلمان وارد دانشگاه میشوید

 2. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  بهترین دانشگاه‌های آلمان به چه زبانی دانشجو میگیرن؟؟؟
  آیا شهریه دارن؟؟؟

  1. سلام و درود
   بلی امکان تحصیل تربیت بدنی در آلمان وجود دارد
   رشته های زیر در حال حاضر تدریس میشود:
   علوم ورزشی کاربردی
   بیومکانیک در ورزش
   ارتوپدی محافظه کار و توانبخشی
   تعلیم و تربیت در ورزش و سلامت
   علوم تربیتی در ورزش و بهداشت
   ورزش درمانی
   ورزش، تغذیه و سلامتی
   عمل عمومی (با دانشکده پزشکی)
   اقتصاد بهداشت
   علم حرکت انسانی
   رسانه و ارتباطات
   تشخیص عیب عضلانی
   نورولوژی (با دانشکده پزشکی)
   تحلیل عملکرد و انفورماتیک ورزشی
   پزشکی ورزشی پیشگیری و توان بخشی (با دانشکده پزشکی)
   پزشکی روان تنی و روان درمانی (با دانشکده پزشکی)
   طب کودکان (با دانشکده پزشکی)
   جامعه شناسی تنوع
   ورزش و مدیریت بهداشت
   تجهیزات ورزشی و مواد ورزشی (با گروه مهندسی مکانیک)
   روانشناسی ورزشی
   ارتوپدی ورزشی (با دانشکده پزشکی)

   دانشگاه های تربیت بدنی عبارتند از :
   مدرسه بین المللی آوادیس بد هامبورگ
   دانشگاه پادربورن
   دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ
   فرانکفورت ام ماین، آلمان
   دانشگاه پوتسدام
   دانشگاه روپرشت کارلز در هیلربورگ
   دانشگاه فریبورگ
   انشگاه فنی مونیخ با رتبه بندی تایمز ۴۴
   دانشگاه کنستانز با رتبه بندی تایمز ۱۸۹
   دانشگاه جان گوتنبرگ مینز با رتبه بندی تایمز ۲۵۱
   دانشگاه مانستر با رتبه بندی تایمز ۱۸۴۲۵۲

   و مدارک و شرایط جهت اخذ پذیرش :
   فرم درخواست
   رونوشت سوابق بدست آمده در سالهای گذشته تحصیل
   یک کپی از گذرنامه یا کارت شناسایی شما
   یک نسخه از کارت بیمه درمانی اروپا (شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید هنگام ورود به بیمه درمانی آلمان درخواست کنند.)
   عکس پاسپورت
   هزینه ای که برای تحصیل رشته تربیت بدنی در آلمان می پردازید به دوره تحصیلی شما مرتبط می باشد. برای کسب مدرک لیسانس در دانشگاه های خصوصی آلمان، برخی از دانشگاه ها نرخ تعیین شده ای در حدود ۱۳۰۰۰ دلار در سال را با دلار آمریکا دریافت می کنند که ممکن است شامل هزینه های زندگی در دانشگاه و وعده های غذایی شما نیز باشد.

  1. شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا عبارتند از:

   اسکن صفحه ابتدایی پاسپورت متقاضی
   گواهی تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
   گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی
   مدرک دیپلم
   ریز نمرات دوره ۳ ساله دبیرستان
   ریز نمرات دوره پیش دانشگاه
   یا ریز نمرات دوره ۴ ساله دبیرستان برای دانش آموزان نظام جدید
   مدرک تحصیلی پایان دوره تحصیلی ۴ ساله نظام جدید
   گواهی نمره آزمون IMAT
   همه مدارک باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

  1. سلام برای پذیرش ارشد در ایتالیا
   پیش نیازهای زیر الزامی هستند :
   داشتن مدرک IELTS آکادمیک با حداقل نمره ۶ برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی.
   داشتن مدرک B2 زبان ایتالیایی برای متقاضیان تحصیل به زبان ایتالیایی .
   داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۵.
   تمکن مالی حدود ۸.۰۰۰ یورو.

  1. سلام ، برای اخذ پذیرش پزشکی در ایتالیا موارد زیر الزامی هست :
   تکمیل حداقل تحصیلات تا مقطع دیپلم (۱۲ سال)
   تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس ۵.۵ الی ۶) یا زبان ایتالیایی حداقل مدرک B2
   دارا بودن پاسپورت معتبر
   رسیدن به سن ۱۸ سال
   پذیرش در آزمون IMAT

  1. مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا عبارتند از:

   اسکن صفحه ابتدایی پاسپورت متقاضی
   گواهی تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
   گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی
   مدرک دیپلم
   ریز نمرات دوره ۳ ساله دبیرستان
   ریز نمرات دوره پیش دانشگاه
   یا ریز نمرات دوره ۴ ساله دبیرستان برای دانش آموزان نظام جدید
   مدرک تحصیلی پایان دوره تحصیلی ۴ ساله نظام جدید
   گواهی نمره آزمون IMAT
   همه مدارک باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

  1. بله ولی پیش نیازها را باید فراهم کنید

   مدرک لیسانس با معدل خوب

   مدرک زبان آیلتس در حد B2

   ۲ توصیه نامه از اساتید لیسانس

   نمونه کار مستند شده

  1. ۱. متقاضی باید ۱۲ سال تحصیلات مدرسه را گذرانده باشد و معدل مناسبی داشته باشند

   ۲. داوطلب در آزمون IMAT یا آزمون مختص دانشگاه خصوصی خود برای پذیرش پزشکی قبول شود.

   متقاضیانی که این دو شرط را دارند واجد شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا خواهند بود. برای شرکت در آزمون آی مت، اکثریت قریب به‌اتفاق دانشگاه‌ها مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل را نمی‌خواهند، اما به دانشجویان پیشنهاد می‌شود حداقل مدرک b2 یا آیلتس ۶.۵ زبان انگلیسی را دریافت کنند. علاوه بر شرایط اولیه، مدارک موردنیاز دیگری نیز جزو شرایط درخواست دانشگاه‌های خصوصی پزشکی وجود دارد. جهت کسب اطلاعات دقیق، باید هر صفحه دانشگاه را بررسی کنید.

  1. بهترین مدارس زبان ایتالیایی در ایتالیا مدارس دولتی هستند که تدریس را به صورت رایگان ارائه می دهند و دانش آموزان بین المللی باید این نکته را مد نظر قرار دهند که اگر قصد تحصیل رایگان در ایتالیا را دارند باید به زبان ایتالیایی مشغول به تحصیل شوند.
   تعدادی مدارس بین المللی در ایتالیا وجود دارد که زبان اصلی آموزش آن ها انگلیسی است. این مدارس تمایل دارند بهترین گزینه را برای مهاجران خارج از کشور که می خواهند فرزندانشان در سیستم آمریکایی یا انگلیسی ادامه تحصیل دهند، ارائه دهند. مدارس بین المللی به طور ثابت در مراکز مهم شهری، از جمله فلورانس، جنوا، میلان، ناپل، پادوآ، رم، تریست و تورین واقع شده اند و از مهدکودک و پیش دبستانی ها گرفته تا مدارس متوسطه را دربر دارند و از دانش آموز ۳ ساله تا ۱۹ ساله را پذیرش می کنند. هزینه های مدارس بین المللی از حدود ۴،۲۵۰ یورو تا ۱۲،۵۰۰ یورو در سال است.
   برای تحصیل در مدارس ایتالیا شما نیاز به ویزای بلند مدت خواهید داشت. در ابتدا باید برای اخذ ویزا در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود اقدام کنید. حداقل ۳ ماه قبل از ورود به ایتالیا برای ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. زمان پردازش برنامه شما ممکن است بین ۱ تا ۳ هفته و گاهی بیشتر طول بکشد. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ، هیچ شرایط خاصی برای داشتن مدرک زبان وجود ندارد. جهت اخذ ویزا تحصیلی در ایتالیا مدارک زیر مورد نیاز است:

   فرم درخواست ویزا
   چند قطعه عکس
   گذرنامه معتبر
   اثبات اینکه شما محل اقامت خود را در ایتالیا برای کل دوره تحصیل مشخص کرده اید.
   ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای حمایت از تحصیل خود را دارید.
   کپی مدرک تحصیلی قبلی
   نامه پذیرش از مدارس ایتالیا
   دریافت هزینه درخواست ویزا (۵۰ یورو)

  1. شرایط و مدارک موردنیاز برای اقدام جهت تحصیل دکترا در ایتالیا به‌صورت زیر است:

   ارائه مدرک کارشناسی ارشد
   جهت ثبت‌نام در مقطع دکترا در ایتالیا، نیاز است تا دانشجویان مدرک دوره دوم (یا همان مدرک لیسانس) و یا معادل آن را در یک رشته مرتبط به دانشگاه موردنظر ارائه دهند.

   داشتن پذیرش از یک استاد راهنما
   یکی از اساتید فعال در حوزه پژوهشی دانشجو، باید با توجه به رزومه و سوابق وی، او را تائید کرده و به‌عنوان دانشجو بپذیرد. پس از تایید این شخص توسط استاد مراحل پذیرش دانشجو توسط دانشگاه نیز انجام می‌پذیرد.

   ارائه مقالات بین‌المللی در حوزه پژوهشی موردنظر و رزومه تحصیلی قوی
   ارائه مقالات معتبر و بین‌المللی،به ویژه مقالات ISI، جهت پذیرش دانشجو و اثبات توانایی‌های وی برای شرکت در مقطع دکترا امری ضروری است. زیرا برای پذیرش دکترا و دریافت فاند در مقطع دکترا، مقالات دانشجو و سوابق پژوهشی وی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در گرفتن پذیرش بسیار تاثیرگذار است.

   ارائه انگیزه‌نامه یا بیانیه شخصی
   انگیزه‌نامه، سندی است که هدف و انگیزه دانشجو از تحصیل را بیان می‌کند و مناسب بودن دانشجو برای شرکت در دوره موردنظر را مشخص می‌کند. بنابراین دانشجویان باید در نگارش این نامه دقت کافی به خرج دهند.

   ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاهی
   توصیه‌نامه یکی از مدارکی است که دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکترا باید ارائه بدهند و این نامه تاثیر بسزایی در اخذ پذیرش در این مقطع دارد. این نامه باید از یک یا دو نفر از اساتید مطرح دانشگاهی ارائه شود.

   پورپوزال تحقیقاتی
   ممکن است از دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکترا تحصیل کنند، خواسته شود که یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهند حتی اگر برای یک پروژه خاص درخواست می‌دهند

   تافل با حداقل نمره ٨٠
   آیلتس با حداقل نمره ۶.۵
   TOEIC
   CILS (مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح b2)
   CELI (مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح b2)

  1. هزینه تحصیل دکترا در ایتالیا از مبلغ ۸۵۰ یورو تا ۱۰۰۰ یورو متغیر می باشد.تحصیل دکترا در ایتالیا نیز می تواند به همراه بورسیه های دکتری ایتالیا مختلفی باشد، همه بورسیه های مقطع دکترا ایتالیا تقریباً برابر است ۱۳.۶۰۰۰۰ یورو ناخالص در سال و به صورت ماهانه پرداخت می شود. فاند دکترا ایتالیا تمام وقت ، به بهترین متقاضیان به صورت رقابتی اختصاص می یابد که حداکثر موقعیت مالی دانشجویان دکترا را تأمین می کند، میزان بورسیه کامل سالانه پرداخت شده برای هر سال ۱۵۷.۶۴ یورو است. برای هر سال در مجموع ۹ بورسیه برای دانشجویان دکتری تمام وقت موجود است. بهترین رشته های برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا ؛ اقتصاد، محیط زیست، مهندسی برق، مهندس ها، مدیریت می باشد.

  1. بورسیه استانی که توسط استان محل تحصیل دانشجو در ایتالیا پرداخت می شود به دانشجویانی تعلق می گیرد که در کشور خود دارای درامد بالایی نیستند و توانایی پرداخت شهریه یا زندگی در ایتالیا را ندارند. با استفاده از این بورسیه دانشجویان می توانند تمامی هزینه های تحصیل یا بخشی از آن را پرداخت کنند. این بورسیه فقط بر اساس مدارک مالی ارائه شده توسط دانشجو پرداخت می شود و نیازی به هیچ گونه رزومه تحصیلی یا مقالات isi ندارد.

   مبلغ بورسیه استانی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو وجه نقد به علاوه ۷۰% تخفیف در خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد است. شهریه دانشجویان در این بورسیه به طور کامل حذف خواهد شد و دانشجویان مبلغی بابت شهریه پرداخت نمی کنند. در برخی شهر ها در صورتی که به دانشجو خوابگاه تعلق بگیرد هزینه خوابگاه به طور خودکار از مبلغ بورسیه کم شده و مبلغ ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو به دانشجو پرداخت می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top