دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه یکی از  بهترین انتخاب های ایرانیان برای تحصیل درخارج از کشور میباشد . تحصیل در این کشور مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت

دانشگاه های کشور ترکیه

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید

۵/۵

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

 

کشور ترکیه به عنوان همسایه شمال غرب ایران یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل به حساب می آید. هم اکنون ۱۹۰ دانشگاه در این کشور مشغول فعالیت های علمی و پژوهشی هستند

که برخی از آن ها شهرت جهانی داشته و به عنوان یک مقصد رویایی برای بسیاری از دانشجویان ایرانی و سایر دانشجویان منطقه شناخته می شوند. بسیاری از ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند، چرا که هزینه ها و سبک زندگی در ترکیه بسیار شبیه به ایران است و همچنین از لحاظ جغرافیایی بسیار نزدیک به ایران است. ایرانیانی که قصد مهاجرت به ترکیه، از طریق تحصیل یا کار را دارند، باید برای دریافت ویزا ترکیه اقدام کنند، در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

اگر شما نیز می خواهید در یکی از برترین دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید می توانید با مطالعه این مقاله ما را همراهی نمایید، چرا که در این مقاله به معرفی پنج دانشگاه برتر این کشور در سال ۲۰۲۰ و ابتدای سال ۲۰۲۱ خواهیم پرداخت.

شما نیز می توانید برای دریافت مشاوره در مورد انتخاب بهترین دانشگاه با تیم مجرب ما در لیگال اپلای ۸۸۲۸۸۲۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با دانشگاه های ترکیه بدست بیاوریم

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه در سال ۱۹۹۳ و با کمک های خانواده کوچ به عنوان ثروتمندترین خاندان ترک در شهر استانبول ساخته شد. این دانشگاه در رتبه بندی های صورت گرفته در چند سال اخیر توانست عنوان بهترین دانشگاه ترکیه را به دست آورد.

ویژگی های دانشگاه کوچ از دیدگاه مردم ترکیه به صورت ذیل است:

 • برتری در عرصه های علمی و پژوهشی
 • متعهد بودن در خصوص آینده علمی و شغلی دانشجویان
 • استفاده از برترین اساتید ترکیه به عنوان اعضای هیات علمی
 • امکان پذیرش دانشجو بدون کنکور
 • و البته خصوصی بودن و هزینه های بالای تحصیل

ناگفته نماند که هرچند دانشگاه کوچ به عنوان یکی از گران ترین دانشگاه های ترکیه شناخته می شود، اما شرایط پذیرش بورسیه را برای دانشجویان بااستعداد و با پشتکار فراوان فراهم نموده است به گونه ای که حتی ممکن است بورسیه صد درصدی این دانشگاه را به دست آورید و دیگر ملزم به پرداخت هیچگونه هزینه ای نباشید و حتی مبلغ تعیین شده ای را از جانب دانشگاه دریافت نمایید. در ادامه به بررسی مهم ترین نکات و سوالاتی می پردازیم که در رابطه با پذیرش در دانشگاه کوچ مطرح می شوند.

مزایای تحصیل در دانشگاه کوچ

از آنجا که این دانشگاه عضو معاهده بولونیا و آراسموس است، دانشجو می تواند پس از اتمام تحصیل در این دانشگاه به ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر جهان و بخصوص دانشگاه های امریکا و اروپا بپردازد. همچنین باید به تضمین آینده شغلی فرد نیز اشاره کرد و اینکه ممکن است در هولدینگ شرکت های کوچ و با درآمد بسیار بالایی به کار گرفته شوند.
ناگفته نماند که اعتبار علمی در این دانشگاه به قدری زیاد است که در ازای هر یازده دانشجو، یک استاد متبحر و عضو هیات علمی وجود دارد.

شرایط پذیرش در دانشگاه کوچ

برای پذیرش باید برحسب نیاز دانشکده مورد نظر خود در یکی از آزمون های sat یا act شرکت کنید و نمره قبولی مورد نظر دانشکده را دریافت نمایید. در این دانشگاه آموزش رشته پرستاری به زبان ترکی و آموزش رشته حقوق به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است. سایر رشته ها نیز اصولا به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

رشته های دانشگاه کوچ 

به صورت کلی می توان تحصیل در دانشگاه کوچ را شامل رشته های پزشکی، پرستاری، مدیریت، روابط بین الملل، شیمی، ریاضی، زیست مولکولی و ژنتیکی، فیزیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکتریک و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی زیست و شیمی، مهندسی مکانیک، باستان شناسی و تاریخ هنری، تاریخ، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی، حقوق و اقتصاد دانست.

 شهریه دانشگاه کوچ 

همانطور که گفته شد دانشگاه کوچ برای فرایند آموزشی و پژوهشی خود هیچ گونه مبلغ و یارانه ای از دولت ترکیه دریافت نمی کند، به همین علت میزان شهریه این دانشگاه بالاست. بهتر است برای تحصیل در ترکیه مقاله زندگی در ترکیه را نیز مطالعه فرمایید تا با سبک زندگی در این کشور آشنا شوید.
میزان بورسیه از ۲۵ درصد هزینه های تحصیل آغاز شده و تا پوشش ۱۰۰ درصدی هزینه ها ادامه دارد. شهریه تحصیل در رشته پرشکی تقریبا ۱۳۳۰۰۰ لیر است، اما این میزان برای سایر رشته ها کمتر است و به میزان ۹۶۵۰۰ لیر تعیین شده است.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه سابانجی ترکیه

این دانشگاه در شهر استانبول قرار دارد و در میان تمامی دانشگاه های این کشور توانسته است به بالاترین رده تضمین آینده شغلی دست یابد. طی تحقیقات به عمل آمده ۹۶ درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه توانسته اند در موقعیت های مناسب شغلی مشغول به کار شوند.

قطعا برای یک دانشجو هیچ چیزی باارزش تر از تضمین آینده شغلی نیست. این دانشگاه نیز به صورت خصوصی فعالیت می کند، اما در عین حال یکی از ارزان ترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه دانشجویان بین المللی است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۴ و درست یک سال بعد از تاسیس دانشگاه کوچ، افتتاح گردید.

برخی از دانشجویان ایرانی انگیزه بسیار بالایی برای پذیرش و تحصیل در این دانشگاه دارند، اما اپلای و پذیرش در این دانشگاه نیز شرایط خاصی دارد که ممکن است همه افراد واجد آن ها نباشند.

برای اینکه بدانید سطح علوم آموزشی در این دانشگاه تا چه میزان است باید بگوییم که برای هر چهارده دانشجوی عضو یک استاد متبحر و عضو هیات علمی دانشگاه وجود دارد. اگر شما نیز می خواهید اطلاعات جامعی در خصوص دانشگاه سابانجی ترکیه به دست آورید، پیشنهاد می کنیم با ادامه این مبحث ما را همراهی کنید.

 رشته های دانشگاه سابانجی 

مهندسی و علوم کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی نانو و مواد شناسی، مهندسی الکترومکانیکی، مهندسی زیست شناسی، زیست مولکولی و ژنتیک، مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مطالعات بین المللی، علوم سیاسی، روانشناسی، طراحی ارتباطات بصری و هنرهای بصری و مدیریت

ساختار دانشگاه سابانجی 

این دانشگاه متشکل از سه دانشکده و یک مدرسه است که عبارتند از:

 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم طبیعی و مهندسی
 • دانشکده مدیریت
 • مدرسه زبان

پذیرش در دانشگاه سابانجی 

شما برای پذیرش در این دانشگاه و اخذ ویزای ترکیه نیاز به شرکت در آزمون کنکور ندارید. از طرف دیگر لازم نیست حتی به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط باشید، چرا که می توانید بعد از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه، دوره های تسلط بر زبان خارجه را بگذارنید و برای شرکت در کلاس های درسی حاضر شوید.

شرایط قبولی در آزمون sat 

دانشجویان بین المللی باید در این آزمون حداقل نمره ۱۱۰۰ از ۱۶۰۰ را بگیرند. اگر می خواهید در گروه رشته های ریاضی تحصیل کنید، دریافت نمره ۶۰۰ از ۸۰۰ نیز ضرورت دارد.

شهریه دانشگاه سابانجی 

شهریه این دانشگاه در بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه همانند کوچ، بسیار کمتر است. در تمامی رشته ها شما ملزم به پرداخت ۷۲۵۰۰ لیر برای یک سال هستید. البته این مبلغ شامل هزینه های مربوط به خوابگاه یا خوراک و رفت و آمد نیست، اما این دانشگاه نیز همانند گزینه اخیر شرایط استثنایی دریافت بورسیه را برای دانشجویان ممتاز فراهم نموده است و شما می توانید با سعی و تلاش یا بهره گیری از استعداد خود، سهیمه های ۲۵ درصد الی صد درصدی را به دست آورید.

آیا می توان در دانشگاه سابانجی و در رشته پزشکی یا شاخه های وابسته به آن ادامه تحصیل داد؟ متاسفانه دانشگاه سابانجی رشته های پزشکی و پیراپزشکی اعم از پرستاری و بهداشت را تدریس نمی کند.

دانشگاه بیلکنت ترکیه

بیلکنت به معنای شهر دانش و نام دانشگاهی خصوصی در شهر آنکاراست که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد. در واقع بهتر است بگوییم که دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی کشور ترکیه است که با هدف ارتقای آموزش عالی در این کشور تاسیس گردید.

این دانشگاه طی سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ علاوه بر اینکه عنوان بهترین دانشگاه ترکیه را از آن خود کرد توانست به عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه نیز شناخته شود.

۲۹ رشته تحصیلی در دوره کارشناسی و ۵۸ رشته در دوره تحصیلات تکمیلی توسط دانشگاه بیلکنت تدریس می شوند. باتوجه به اینکه زبان تحصیل در این دانشگاه صرفا به صورت انگلیسی است دانشجویان بین المللی نیز از ۴۰ کشور دنیا راهی این دانشگاه می شوند.

بیشترین دانشجویان بین المللی این دانشگاه از کشورهای استرالیا، بلغارستان، فرانسه، آلمان، یونان، زاپن، انگلیس، اردن، امریکا، روسیه، اوکراین و تونس است.

دانشگاه بیلکنت در سال های اخیر مورد توجه ایرانیان نیز واقع شده است و امروزه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان داخلی سوالات متعددی را در خصوص تحصیل در این دانشگاه، دانشکده های دانشگاه بیلکنت و هزینه های تحصیل در آن را مطرح می کنند. با ما همراه باشید تا به مهمترین سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

دانشکده های دانشگاه بیلکنت 

هفت دانشکده در زیرمجموعه این دانشگاه ساخته شده اند که عبارتند از: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در دو گروه فرهنگ و ادبیات امریکایی به همراه گروه باستان شناسی؛ دانشکده فنی و مهندسی شامل گروه های مهندسی کامپیوتر، برق و الکترونیک، صنایع، مکانیک و عمران؛ دانشکده آموزش و پرورش برای رشته های آموزش دهنده؛ دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی شامل گروه های اقتصاد، تاریخ، روابط بین الملل، علوم سیاسی، اداره دولتی و واحد روانشناسی؛ دانشکده مدیریت امور اداری و دانشکده هنر، طراحی و معماری.

شرایط پذیرش در دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت صرفا قصد دارد برترین دانشجویان جهان را در یک مکان علمی و مناسب گرد هم جمع کرده و شرایط تحصیل را به بهترین شکل ممکن برای آنان فراهم نماید. در این راستا نیز تمامی شرایط موجود بدون توجه به شرایط ملی و تابعیتی، نزاد، مذهب و … تعیین شده اند.
هرچند برای اپلای و پذیرش در این دانشگاه ملزم به شرکت در آزمون sat هستید، اما اگر به زبان انگلیسی مسلط نباشید بازهم شرایط لازم برای آموزش زبان انگلیسی برای شما فراهم است. شما می توانید با شرکت در یک دوره دو ساله و کاملا استاندارد شرایط لازم برای ورود به کلاس های درسی بیلکنت را به دست آورید.

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت 

پیش از همه باید بگوییم که هزینه های پراختی از جانب دانشجویان صرفا برای شهریه دانشگاه است و هزینه های مربوط به خوراک و اقامت در خوابگاه از آن ها اخذ نمی شود.
از طرف دیگر بیش از ۸۰ درصد دانشجویان این دانشگاه مشمول بورسیه های تحصیلی بوده و به میزان ۲۰ الی ۱۰۰ درصد از هزینه های دانشگاه را مورد حمایت قرار داده اند.
شما حتی می توانید برای دوره دو ساله زبان آموزی نیز این بورسیه را دریافت نمایید. هزینه های این دانشگاه بر حسب دلار محاسبه می شود. دانشجویانی که پیش از سال ۲۰۱۷ در این دانشگاه پذیرفته شده اند ملزم به پرداخت ۱۳۹۵۰ دلار بودند، اما این میزان برای دانشجویان بعد از سال ۲۰۱۷ به مبلغ ۱۴۵۰۰ دلار است که در دو ترم بهار و پاییز اخذ می گردد.

دانشگاه آتیلیم ترکیه

آتیلیم نام یکی دیگر از دانشگاه های محبوب و معتبر در کشور ترکیه است که در سال ۲۰۱۵ توانست به عنوان یکی از ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان انتخاب شود. این دانشگاه نیز کاملا خصوصی است و توسط موسسه آتیلیم ساخته شد و به همین نام نیز معرفی گردید.

باتوجه به اینکه دانشگاه آتیلیم یک دانشگاه خصوصی است هزینه های بالایی جهت تحصیل در آن مقرر شده است اما در کنار این ها نباید از امکانات فوق العاده آموزشی، رفاهی و تفریحی چشم پوشی کرد.

اگر می خواهید در بهترین رشته های مربوط به تمام شاخه های تحصیلی اعم از ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی تحصیل کنید باید بدانید که دانشگاه مورد نظر ما در این مبحث نیز با هدف ارائه خدمات تحصیلی در این رشته ها تاسیس شده است و در واقع خدمات آموزشی را در رشته های تاپ ارائه می کند.

در این دانشگاه شرایط لازم برای تبادل اطلاعات علمی و نظری به صورت بین المللی فراهم شده است و دانشجویان می توانند در یک محیط کاملا مناسب به رشد استعدادها، باورها و آموزه های علمی خود بپردازند.

دانشگاه های کشور ترکیه

دانشگاه اتیلیم مورد قبول وزرات علوم ایران نیست و به همین دلیل تعداد دانشجویان ایرانی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند بسیار اندک است، اما اگر شما نیز بتوانید یک مقاله علمی و معتبر را در مجلات رسمی این دانشگاه ثبت کنید و معدل ۱۵ به بالا را به دست آورید، می توانید مدرک تحصیلی خود را در مقابل وزارت علوم نیز معتبر سازید. سوالات ذیل در زمره مهم ترین مسائلی قرار دارند که برای دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه آتیلیم مطرح می شود.

رشته ها و دانشکده های  دانشگاه اتیلیم 

در دانشکده های این دانشگاه اعم از دانشکده پزشکی، مهندسی، مدیریت، طراحی، معماری، حقوق و علوم انسانی رشته های مهم و معتبری همانند ادبیات، طراحی گرافیک، ریاضی، مترجمی، معماری، حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، مدیریت، روابط بین الملل، پرستاری، پزشکی، فیزیوتراپی، صنایع، الکترونیک، خلبانی و تعمیرات بدنه و موتور آموزش داده می شود.

شرط ورود به دانشگاه آتیلیم ترکیه

ورود به این دانشگاه از طریق درخواست توسط دانشجو و شرکت در آزمون های مورد نظر دانشکده ها صورت می گیرد. در این دانشگاه نیز آزمون sat از جایگاه بخصوصی برای پذیرش دانشجویان برخوردار است، اما ورود به دانشگاه بدون شرکت در آزمون اس ای تی و آغاز دوره های زبان انگلیسی نیز امکان پذیر خواهد بود.
شما علاوه بر پذیرش در این آزمون پیش از شروع کلاس های درسی باید نمره مورد نیاز را در آزمون آیلتس نیز به دست آورید. این میزان برای دانشجویان رشته های کارشناسی حداقل نمره ۶ و برای تحصیلات تکمیلی حداقل نمره ۶.۵ است. اگر هم می خواهید در رشته ادبیات و فرهنگ انگلیسی تحصیل کنید باید حداقل نمره ۷ را از آزمون آیلتس به دست آورید.

شهریه دانشگاه آتیلیم ترکیه

میزان شهریه از یک مقطع تحصیلی و از دانشجویی به دانشجوی دیگر متفاوت است. اگر بتوانید بورسیه تحصیلی را دریافت کنید می توانید علاوه بر حذف بسیاری از مخارج، مبلغ مشخصی را نیز به صورت ماهانه دریافت نمایید. میزان بورسیه نیز از ۲۰ درصد آغاز شده و برای دانشجویان ممتاز به ۱۰۰ درصد می رسد.
اگر هم مشمول بورسیه تحصیلی نشوید، باید هزینه ها را به صورت کامل پرداخت کنید. مبلغ شهریه این دانشگاه برای رشته های غیر پزشکی تقریبا ۴۳۶۰۰ لیر است اما این میزان برای دانشجویان پزشکی به مبلغ ۶۵۰۰۰ لیر افزایش خواهد یافت. البته این مبالغ متعلق به سال قبل هستند و انتظار می رود در سال جاری و یا سالیان بعد افزایش چشم گیری داشته باشند.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۸۸۲۸۸۲۰۰

شماره تماس

دانشگاه بغازیچی ترکیه

بغازیچی یکی از برترین دانشگاه های جهان است که در خاک کشور ترکیه واقع شده و توسط کشور امریکا ساخته شده است. در واقع این دانشگاه اولین موسسه آموزش عالی است که ماهیت امریکایی داشته است، اما هرگز در خاک کشور امریکا نبوده است، اما نکته قابل توجه اینکه تبادل دانشجو میان دانشگاه بغازیچی و کشورهای امریکایی و به تبع آن میان دانشگاه های اتحادیه اروپا بیشتر است.

برخلاف تمامی دانشگاه هایی که در گزینه های اخیر مطرح شدند این دانشگاه یک مرکز علمی معتبر و ملی بوده و به هیچ وجه خصوصی نیست، بنابراین علاوه بر اینکه در زمره یکی از بهترین سیستم های آموزشی ترکیه قرار دارد، هزینه های تحصیل در این دانشگاه نیز بسیار کمتر است.

باتوجه به هزینه کمتر و ارزش بالای مدارک صادر شده از این دانشگاه، بسیاری از ایرانیان نیز سعی می کنند فرزندان خود را راهی دانشکده های بزرگ این مرکز علمی نمایند. تحصیل در این دانشگاه یکی از بهترین راههای مهاجرت به ترکیه می باشد.

تاسیس این دانشکده به سال ۱۹۶۳ باز می گردد و می توان آن را یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین دانشگاه های ترکیه دانست، اما در هرصورت فعالیت خود را در سال ۱۹۷۱ آغاز نمود و تاکنون توانسته است به عنوان یکی از ۲۰۰ الی ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی گردد.

اگر شما نیز می خواهید در این دانشگاه معتبر در شهر زیبای استانبول تحصیل کنید، قطعا با سوالات مختلفی مواجه هستید. ما در این مقاله به برخی از مهمترین سوالات شما پاسخ می دهیم.

دانشکده های دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه بغازیچی ترکیه

آیا می دانید مهمترین مزیت تحصیل در دانشگاه بغازچی استانبول چیست؟

هرچند تحصیل در برترین دانشگاه های دولتی ترکیه سراسر مزیت است اما فراهم شدن شرایط مناسب برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر امریکا همانند هاروارد، پرینستون و مواردی از این قبیل در زمره برترین مزایای تحصیل در این دانشگاه قرار دارند.

دانشکده و رشته های تحصیلی دانشگاه بغازیچی 

باتوجه به اینکه تعداد رشته های این دانشگاه بسیار زیاد و گسترده هستند بنابراین صرفا به معرفی دانشکده ها می پردزایم. شما می توانید بنابر رشته خود در یکی از دانشکده های این دانشگاه تحصیل نمایید. دانشکده ها و موسسات علمی دانشگاه بغازچی عبارتند از: دانشکده پزشکی، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده هنر و علوم، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده فنی، دانشکده علوم کاربردی، دانشکده زبان های خارجی، موسسه مهندسی پزشکی، موسسه علوم محیطی، موسسه علوم انسانی و علوم کاربردی و موسسه علوم انسانی.

هزینه تحصیل در دانشگاه بغازچی

 همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در این دانشگاه ملی و دولتی در مقایسه با دانشگاه های اخیر بسیار کمتر است. البته میزان مشخص و دقیق برای تحصیل معین نشده است، اما حداقل مبلغ مورد نیاز از ۴۵۰۰ لیر شروع می شود و حداکثر نیز به ۹۰۰۰ لیر می رسد.

شرایط پذیرش دانشگاه بغازیچی ترکیه

 شما باید برای ورود به دانشگاه بغازچی در آزمون SAT شرکت کنید، اما برای دوره تحصیلات تکمیلی نیازمند کسب نمره مورد نیاز در آزمون GRE است.
همچنین باید به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ برای کسانی که توانایی آن ها در زبان انگلیسی کافی نیست دوره های یک ساله آموزش زبان در نظر گرفته شده است. اغلب دانشکده های این دانشگاه نمره ۱۰۰۰ در آزمون اس ای تی و نمره شش و نیم در آزمون آیلتس یا نمره ۷۹ در آزمون تافل را مورد نیاز می دانند.

رویای مهاجرت را به واقعیت تبدیل کن

فقط کافیه اطلاعات تماس و شرایط خودتون رو برای ما بنویسید تا توسط بهترین مشاوران مهاجرتی راهنمایی شوید

۶ دیدگاه دربارهٔ «دانشگاه های ترکیه»

  1. بله این کشور دانشگاه های مناسبی در این خصوص دارد
   ولی اگر محدودیت مالی ندارید کشورهای آلمان و ایتالیا هم کم هزینه و مناسب هستند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top